266 ’S LANDS GROOTSTE KLEINTJES LETTEN In de strijd tegen de verzakelijking van de jaren zestig bedacht Albert Heijn in 1975 een nieuwe formule: de shops-in-the-shop die uiterst gezelli ge namen droegen. seerd, volgde in 1979 een tisch, maar ‘Buz’ werd door de klanten van meet af aan omarmd. Het zou aan een geruisloze opmars beginnen, óók met betrekking tot allerlei droge waren als macaro ni, snoep en broodjes. leggen? Ahlqvist kende in zijn geboorte land het vreedzame tafereel dat in som mige winkels de klanten zelf hun groenten en fruit mochten uitzoeken en inpakken. Was hiervoor een vorm te bedenken die in een stedelijke supermarkt in Nederland hanteerbaar zou zijn? Men moest eerst weten welke produkten volgens dit systeem konden worden aangeboden en welke niet. Het had geen zin mensen met bulkartikelen als aardappelen en sinaasappelen te laten sjouwen; alleen kleinere artikelen die in kwaliteit konden verschillen, kwamen in aanmerking. En dan moest er een weeg schaal komen, waarop klanten hun selec tie makkelijk konden aangeven: een toetsenbord met afbeeldingen van groen ten en fruit leek de beste oplossing. Nadat het systeem aldus was geprofessionali- proefopstelling. Vakkringen toonden zich uitermate scep- In 1977 publiceerde de Canadese hoogleraar Douglas J. Tigert een rapport met de dreigende titel: The coming crisis for Albert Heijn in the Netherlands. Tigert voorspel de dat de discounters Albert Heijn het leven zeer zuur zouden gaan maken en sloot zelfs niet uit dat het bedrijf net zo’n traumatische operatie als a&p moest ondergaan, die zich aan het begin van de jaren zeventig gedwongen had gezien 1200 van zijn 3600 winkels af te stoten.51 Het opmerkelijke was dat Ahold in haar jaarverslag over 1977 juist meende vast te kunnen stellen dat het publiek zich begon af te keren van discount. De uiter lijke tekens wezen daarnaar. Alle vroegere discounters hadden inmiddels hun win kels verfraaid; de enige principiële discounter was nog het Duitse Aldi, dat in 1975 in KRUIDENIER GAAT OP DE

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 271