GIANT FOOD STORES supermarkt had, Blokker een winkel met huishoudelijke artikelen en c&A een win kel met kleding. In totaal zouden er tien van dergelijke complexen komen. De nieuwe Miro-man, Chris van den Broek, kon niets anders doen dan de Miro’s ten grave dragen - vreemd genoeg, terwijl hij naar de toekomst ervan op zoek was. Van den Broek wist het verlies geleidelijk te verminderen, maar zijn conclusie was toch dat het aanbod in non-food van Miro te weinig voorstelde om het publiek uit de speciaalzaken te houden. Daarom zou het beter zijn als derden het non-food gedeelte gingen verzorgen. Via abc hadden twee partners zich al aangediend: c&A en Blokker; de eerste zou in dit bestek ‘Marca’ heten, de tweede ‘Giraffe’. Daarnaast werden kleinere speciaalzaken aangezocht, waaronder Alberto. In het najaar van 1985 werden vervolgens alle Miro’s omgebouwd tot Miro-Center, een enorme operatie die slechts dertig ontslagen vergde. Door deze sanering daalde de omzet met meer dan een kwart. Een laatste inspanning zorgde ervoor dat Miro voor het eerst in haar geschiedenis quitte speelde, nadat er al zo’n 115 miljoen gulden aan verliezen en voorzieningen was ingegaan.31 Dit had helemaal geen zin. Het personeel was volledig murw vanwege de permanente staat van reorganisatie waarin het bedrijf had verkeerd en moest nu een aantal supermarkten drijven, waarin Albert Heijn veel beter was.32 En omdat de Miro’s toch al geen geïsoleerde weidewinkels waren, kon Albert Heijn ze net zo goed overnemen. Vanaf 20 juni 1988 gingen twaalf Miro’s verder als Albert Heijn; alleen de Miro in het Limburgse Beek behield haar identiteit, omdat deze tamelijk populair was geworden. In 1923 had David Javitch een slagerij geopend in Carlisle, Pennsylvania, een dorp waar de rust van het landleven af en toe werd verstoord door de bevelen en scho ten die uit de aanwezige militaire academie weerklonken.33 Javitch had als enige ambitie in het levensonderhoud van zijn gezin te voorzien, maar in 1930 opende hij een tweede winkel in Hagerstown, Maryland, die in de overlevering van het bedrijf te boek staat als een van de kortste ervaringen in de geschiedenis van de detailhandel: de winkel moest binnen een maand sluiten. Javitch hield zich zes jaar rustig en nam toen een kruidenierszaak over in het naburige Lewistown, die hij ‘Giant Shopping Food Center’ doopte. Kort daarop bouwde hij zijn slagerij om tot de ‘Carlisle Food Market’. Met deze twee kleine winkels was Javitch tot ver na de Tweede Wereldoorlog tevreden. Hij signaleerde op een gegeven moment het ontstaan van nieuwe woonwij ken met kolossale supermarkten en om niet achter te blijven startte hij in 1959 een 256

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 261