255 1978 meende men bovendien een strikte decentralisatie te kunnen doorvoeren, die elke Miro voor het eigen beleid verantwoordelijk maakte, maar het werd van kwaad tot erger. Indertijd was door sommigen gesteld dat er in Nederland geen behoefte aan hyper markten bestond, omdat het publiek uitstekend terecht kon in de winkelcentra die de detailhandel overal had neergezet. Het was inderdaad waar dat iemand die naar een hypermarkt reed onderweg ettelijke zaken passeerde die hem eveneens konden helpen. Daarom moest het aanbod van de hypermarkten qua prijs heel bijzonder zijn. Bij gebruiksartikelen was dit al moeilijk, maar eigenlijk ook bij levensmiddelen, want sinds het regiem van de verticale prijsbinding niet meer bestond, waren de grootste verschillen in de markt verdwenen. In 1980 mocht een andere manager, Fred Lachotzki, proberen Miro gezond te maken. Lachotzki verminderde het aantal leveranciers van elfhonderd naar twee honderd en maakte via radio en tv bekend dat tweeduizend artikelen drastisch in prijs zouden worden verlaagd. Lachotzki ging er zelfs toe over in de Miro’s winkel wagentjes op te stellen met beprijsde boodschappen van naburige concurrenten om te bewijzen dat Miro absoluut de goedkoopste was. Het jaar daarop kwam hij, gesteund door een kolossale, sprekende robot, met weer iets nieuws: kruideniersarti- kelen als zogenaamde ‘witte merken’, waartoe het Franse Carrefour juist het voor beeld had gegeven. Dit waren geen anonieme C-merken, waarmee discounters werkten, maar huismerken met een A-kwaliteit voor een c-prijs, die letterlijk wit waren; een uiterst vreemd gezicht. Lachotzki wist hiermee het vermeende euvel van de afgelegen locatie te overwinnen, want het was elke dag een heksenketel bij de Miro’s. De omzet schoot omhoog van 600 miljoen gulden naar 850 miljoen gulden. Toch leverde dit niet meer op dan dat Lachotzki zelf de titel ‘Sales Manager van het jaar 1981’ van de Stichting sma kreeg uitgereikt (en vervolgens naar elders vertrok). Qua resultaat namelijk beleefde Miro in hetzelfde jaar een recordverlies: 19 miljoen gulden.29 De twijfel sloeg toe. Weliswaar hadden de acties veel aanloop gecreëerd, maar door de sanering van het leveranciersbestand was het assortiment non-food steeds schraler geworden, terwijl de Miro’s juist daarvoor in de markt waren. Een onoverkomelijk dilemma: de oplossing voor de Miro’s zat blijkbaar in uitholling van de formule. Omdat het hele patroon van invloedsfactoren zo ingewikkeld was - twee oliecrises speelden tussendoor - durfde men niet de uiterste consequentie te trekken. Maar impliciet gaf men toe dat de Miro’s niet functioneerden, door in 1981 in Oldenzaal en Leiderdorp met een zogeheten ah Extra te beginnen, een super markt met een vergroot non-food pakket.30 En expliciet gaf men het toe door in september 1982 in Lelystad een ABC-complex te openen, waarin Albert Heijn een OVER DE GRENZEN

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 260