253 Als grootste diversificatieproject uit de jaren zeventig waren er nog altijd de Miro’s. Het ging allesbehalve goed met deze hypermarkten. In 1975, bij de stand van acht filialen, constateerde men nog ‘tot genoegen’ dat de overheid zich positiever begon op te stellen tegenover hypermarkten.26 Maar van een substantiële uitbreiding was evenwel geen sprake meer. In 1976 kwamen er filialen in Assen en Enschede en in 1979 in Veenendaal, maar een vestigingsmogelijkheid in Lelystad liet men uitdrukke lijk schieten. Wel ging men in december 1981 nog in op een aanbod van Schuitema om voor 4,3 miljoen gulden drie Famila-hypermarkten in Tilburg, Weert en trum goederen gewoon op elkaar werden gestapeld bij gebrek aan stellingen. Op het gebied van de distributie en de logistiek kon men dan ook, aldus een Nederlandse waarnemer, ‘de besparingen met een hooivork opscheppen’. Ook wat betreft locatie- onderzoek, omzetanalyse en prijscontrole bezat men nog geen ervaring. Ter imple mentatie hiervan werd uit Zaandam Erik Verhoeven naar het hoofdkantoor van Bi-Lo gebracht. Zijn Amerikaanse collega’s spraken schertsend van een zwarte dag in hun geschiedenis (‘the damn furners are coming’), maar in feite werd hier het start sein gegeven voor een lang proces van verandering.24 Bi-Lo begon reclame te maken, wat daarvoor zelden was gebeurd, en scha kelde als nieuw strijdmiddel huismerken in. Nog steeds werd het imago van ‘true dis counter’ uitgedragen, maar Van Meer vond dat de klanten ook prettig moesten kunnen winkelen. Een andere huisstijl was geboden. De woest uitziende stieren wer den in 1980 van de daken gehaald en kwamen als glimlachend silhouet in het logo terug. Het interieur van de winkels werd eveneens meer aangekleed. Ahold was bij deze en andere investeringen bepaald niet terughoudend. Van Meer schreef op een gegeven moment een cheque uit van 4,5 miljoen dollar om het tweedehands wagen park van Bi-Lo te vervangen door 75 gloednieuwe trucks, de grootste order die ooit in South Carolina was geplaatst. De belangrijkste koerswijziging moest nog komen. Volgens Van Meer hoorde bij de wat vriendelijkere aanpak dat Bi-Lo alcoholica ging verkopen en naar ’s lands wijs op zondag geopend zou zijn. Omdat dit tegen het geloof van president Kelly indruiste, kon Van Meer moeilijk druk gaan uitoefenen, maar dat deden Bi- Lo’s eigen supermarktmanagers wel. Kelly zag hun gelijk in; hij besloot echter om principiële redenen op te stappen.25 In 1981 werden onder de nieuwe president L. Saul de alcoholische dranken in de winkels geïntroduceerd en het jaar daarop kwam de zondag-opening. Dat dit door de klanten op prijs werd gesteld, toonde de onafge broken groei die Bi-Lo zou doormaken... DE AFTOCHT VAN MIRO OVER DE GRENZEN

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 258