lokte, waardoor een hogere levensstan daard in zicht kwam. Weaver wees in dit gebied achttien overnamekandidaten aan, waaronder Bi-Lo. Van Meer toog aan het werk. Hij en andere Aholders gaven in de winkels van de kandidaten hun ogen en oren de kost en bezochten ook de naaste concurrenten om een totaalbeeld te krijgen. Met zes bedrijven werd een oriënterend gesprek gevoerd. Tot Van Meers verrassing bleek de belangstelling voor een band met een Europees concern niet gering te zijn. In Amerika speelde op dat moment een omgekeerd proces als in Europa: om te diversificeren kochten levensmiddelenfa brikanten talrijke supermarktketens op. Dat ging op z’n Amerikaans: zodra een keten was ingelijfd werd meestal het zittende management ontslagen om te laten merken wie de macht had. Ahold daarentegen wilde juist met het zittende management in zee... Hoewel de voorkeur eigenlijk uitging naar een familie-onderneming die nog intact was, wat makkelijker praatte, viel de keuze uiteindelijk op Bi-Lo. De resul taten van het bedrijf logen er niet om. Onder Kelly was het winkelbestand gekomen op 95, het aantal werknemers op zesduizend en de omzet op 370 miljoen dollar. En over die omzet werd een voor Nederlandse begrippen onwaarschijnlijke nettowinst van twee procent ofte wel twintig miljoen gulden gehaald (Ahold zat in hetzelfde jaar op een nettowinst van 0,8 procent ofte wel 28 miljoen gulden). De grootste aandeel houder, de erven Outlaw, wilden desondanks hun belang te gelde maken. Ahold liet het bedrijf doorlichten door Arthur Andersen en vervolgens begon het advocaten kantoor White Case aan de opstelling van een ‘uitbundig moeilijk contract’ (Van Meer), omdat in Amerika de regel geldt: ‘Wat niet is opgeschreven, is niet afgespro ken’. Tijdens deze fase liep de aandelenkoers van Bi-Lo geleidelijk op, zodat er ergens een lek moest zijn, maar nadat de Security and Exchange Commission de noodzake lijke goedkeuring had gegeven deed Ahold uiteindelijk een bod van 35 dollar per aan deel. Omgerekend kwam dit neer op een overnamesom van 150 miljoen gulden. Op 24 juni 1977 kon het contract worden ondertekend en vanaf 22 augustus daarop deed Bi-Lo in de boeken van Ahold mee. OVER DE GRENZEN 251 Een recente groet uit Bi-Lo, dat sinds 1977 met Ahold is verbonden.

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 256