247 AMERIKA! van dergelijke winkels komen. En in de Spaanse keten Contur overne- minder vergunningen vereiste. Er zouden 19 1980 kon men in een keer acht supermarkten van men. In hetzelfde jaar kwam in Villalba een distributiecentrum klaar, waardoor men de aanlevering in eigen hand kreeg. Omdat na de verkiezingen de aversie tegen bui tenlandse bedrijven iets was afgenomen, zag het ernaaruit dat CadaDia op korte ter mijn quitte zou spelen. Helaas, de geldontwaarding en de werkloosheid hielden maar aan, waardoor de gemeentebesturen weer even afhoudend werden bij het verlenen van vergunningen als in het begin. In 1983 werd daarom besloten tot een algehele reorganisatie: alle versafdelingen van de supermarkten gingen over naar concessio nairs en men beperkte zich voortaan tot de discountformule. Langs deze weg zag CadaDia in een jaar zijn omzet stijgen van 70 naar 85 miljoen gulden, zij het dat er van enige winst nog steeds geen sprake was... Op het hoofdkantoor in Zaandam begon de bekoring voor de Spaanse win kels over te raken. Na acht jaar hard werken had men 37 filialen, een kleinere operatie dan bijvoorbeeld Etos of Alberto, die gewoon aan de concernwinst bijdroegen zon der voortdurend om aandacht te vragen. Stilaan kreeg men het vermoeden dat men een verkeerde keus had gemaakt. Het leek erop dat Spanje net als Frankrijk de stap van de supermarkt zou overslaan en naast de overdekte galerias in de binnensteden alleen hypermarkten buiten de bebouwde kom kon gebruiken. Ahold had dus eigen lijk in Spanje de Miro’s moeten neerzetten die in Nederland werden tegengehouden. Maar hoe had men dat kunnen weten, gelet op het feit dat het autobezit in 1976 onder het Spaanse publiek nog nauwelijks proporties had? In elk geval, zo redeneer de men, moest de bestaande opzet minstens verdubbelen om renderend te worden, en daar was met het huidige vergunningenbeleid geen kans op. Wèl zou men nog een andere keten in Spanje kunnen overnemen - of andersom: dat die keten CadaDia overnam. Dit laatste moest de oplossing maar worden, want men had intussen elders spannender zaken aangepakt. In augustus 1984 kreeg Morgan Bank de opdracht voor de CadaDia-winkels een overnamekandidaat te zoeken; de bodega Luis Paez moest buiten de transactie blijven. Men kwam uiteindelijk terecht bij de Engelse Dee Corporation, die in Spanje een winkelketen genaamd ‘Digsa’ had. Op 1 juni 1985 ging CadaDia met zijn 320 werknemers over voor een bedrag van twintig miljoen gulden.17 In 1970 had McKinsey een protocol opgesteld voor de wijze waarop Ahold zijn buiten landse expansie diende aan te pakken. Het voornaamste uitgangspunt daarbij was dat dat via overnames of joint ventures zou gebeuren, zodat men van plaatselijke kennis OVER DE GRENZEN z-*>

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 252