■BRI ■I Europa zou openzetten, koos Ahold ‘een tweede poot’. Men wist dat het sinaasappelen en sherry had lopen. Vanuit distri butief oogpunt stond Spanje aan de vooravond van de modernisering. De meeste Spanjaarden kochten hun vlees en groenten in overdekte markthallen (waar pinge len nog steeds mogelijk was) en hun kruideniers waren in papa-en-mama zaakjes daaromheen, die vooral geïnteresseerd waren in marges in plaats van omzet. Franse bedrijven hadden al enkele hypermarkten in Spanje gevestigd, maar gewone zelfbedieningszaken, laat staan supermarkten, kwamen er nauwelijks voor. Bij de onderhandelingen rond het sinaas appelencontract had een ambtenaar van het Spaanse ministerie van Economische Zaken Van Meer eens gevraagd of Ahold niet samen met de nationale investeringsbank een supermarktketen kon opzetten, maar zolang Franco aan de macht was, hield men de boot af. Begin 1974, Franco was op sterven na dood en het zag ernaar uit dat de toe komstige koning Juan Carlos de deuren naar definitief voor Spanje als vestigingsland voor beter was met een bestaande keten in zee te gaan, zodat men alvast een begin had, maar de lijst met mogelijke kandidaten was zeer klein en de enige kandidaat met wie het tot een gesprek kwam, bleek in zijn boekhouding, zoals dat heette, een verschil te hanteren tussen zijn commerciële en fiscale resultaten, en daaraan wilde men zijn vin gers niet branden.14 Midden 1975 had Juan Carlos de troon bestegen. Van Meer was in contact gekomen met een Spaans sprekende Belg, Marcel Vangeel, die in Madrid al een hypermarkt voor de Makro had neergezet. Met Vangeel, bijgenaamd de bulldozer, durfde men een eigen start te maken. Op 10 juli 1976 werd Ahold Espana SA opge richt, met Van Meer als president-directeur, en op 5 oktober volgde meteen de ope ning van de eerste supermarkt in Getafe, een voorstad van Madrid met honderd duizend inwoners. In die supermarkt, achthonderd vierkante meter groot, lanceerde Ahold een voor Spanje totaal nieuwe aanpak. Waar over de winkelprijs van levens middelen nog gemarchandeerd pleegt te worden, staan verkoper en klant op enigs zins gespannen voet met elkaar, maar in de supermarkt in Getafe gold het OVER DE GRENZEN 245 CadaDia in Spanje: het eerste buitenlandse avontuur mislukt. CadaDia

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 250