Over de grenzen MENSEN EN BELANGEN In zijn vroegere kantoor aan de Westzijde had Ab Heijn een bordje staan met de tekst: There is no limit what a man can do or where he can go if he doesn’t mind who gets the credit.' Deze wijsheid was in de nadagen van de autocratische Gerrit een signaal voor Abs omgeving geweest maar had inmiddels toch veel van haar zeggingskracht verloren. Het concern was zo omvangrijk en complex geworden dat bijna niemand meer the cre dit voor iets kon opeisen. Ideeën ontstonden, zoals dat heet, in de boezem van het bedrijf. Er werden nota’s over geschreven die vervolgens de rangen ingingen en na allerlei amendementen werden zij ten slotte door een ploeg mensen uitgevoerd. Afgezien daarvan: er was niet langer sprake van enkele vernieuwingen, maar van een permanente stroom van vernieuwingen. Die stroom begon met name te zwellen sinds met behulp van headhunters een generatie managers werd binnengehaald die eerst elders haar sporen had verdiend. In 1972 werd de ziek geworden Legerstee vervangen door de Zweed Fritz Ahlqvist, een eco noom die voor luierfabrikant Mölnlycke een dochterbedrijf in Nederland had opgericht en als de eerste professionele marketing-man binnen Ahold gold. Het jaar daarop werd bij SHV de socioloog drs. Peter van Dun weggehaald om de post sociale zaken te bezet ten. Weer drie jaar later kwam van Intradal drs. Leon Coren over voor economische en financiële zaken. En in 1977 werd Rob Zwartendijk, die destijds Ahlqvist bij Mölnlycke had opgevolgd, op Aholds produktiebedrijven gezet. Deze mensen, voor wie elke vernieuwing bespreekbaar was, werden nog eens opgezweept door een grote groep jonge academici, die aangestoken leek door een soort detailhandelskoorts. Jarenlang was detailhandel een onderwerp geweest waar intellectu elen nauwelijks belangstelling voor konden opbrengen, maar sinds de eigen kracht en de maatschappelijke implicaties van het vak waren ontdekt, werd het voor sommige van hen een lusthof van commerciële experimenten binnen een algehele betrokkenheid op mensen. Twee medewerkers, Wim van der Ster MBA en drs. Peter van Wissen, zouden ook voor de eerste Nederlandstalige inleiding in het vak zorgen: Marketing t

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 244