netjes uitzien, wij werken niet met E T O S niet horen,’ zei Govers. ‘Onze zaken blijven er ramsjpartijen.’ Even zo goed voelden juist de discounters zich door Simon uitgedaagd. Dirk van den Broek gooide daarbij een nieuw wapen in de strijd: de prijsvergelijking - niet tussen huismerken en merkartikelen, zoals Albert Heijn had gedaan, maar tussen kruideniers onderling, en met naam en toenaam erbij. In Amerika bestond hierin een lange traditie, in Nederland was het volstrekt ongewoon. Bij zijn prijsver gelijking sloeg Dirk van den Broek echter geen acht op kwaliteit en daarom kon Simon met een eigen publikatie komen, die een volledig ander beeld schetste. Dit werd een hele rel. Dirk van Den Broek verlangde per advertentie een gezamenlijke, objectieve test, maar hij kreeg, paginagroot, een test die op last van Simon was uit gevoerd door ‘een objectieve huisvrouw’. Tegelijk deed het gerucht de ronde dat Govers een echte vergelijking tussen Simon en Dirk van den Broek onmogelijk acht te, omdat hij bijvoorbeeld ‘de sherry van Dirk van den Broek nog niet als afwas- water zou willen gebruiken’. Van den Broek betitelde dit als ‘unfair kwajongens- werk’ en eiste een schadevergoeding van een miljoen gulden vanwege de geworpen smet op zijn naam.56 Ab Heijn kon de zaak nog juist sussen, maar in de nabije toe komst zouden Simon en de discounters nog dichter tegen elkaar aan kruipen... Op 10 juli 1918 hadden enkele werknemers van Philips zich verzameld om een co öperatie op te richten. Bij hun bedrijf was net een loonsverhoging van drie procent afgekondigd en prompt hadden de plaatselijke winkeliers een zelfde percentage op hun prijzen gezet, waardoor het leek alsof Philips de loonsverhoging aan de winke liers moest verstrekken. Aan het begin van het jaar daarop opende de exclusieve ‘Philips Coöperatie’ haar eerste kruidenierswinkel en bakkerij, in 1922 gevolgd door een slagerij en in 1924 door een drogisterij annex brandstoffenhandel. Buiten staanders smaalden dat Philips op deze manier met de ene hand binnenhaalde wat hij met de andere hand gaf, maar het was van meet af aan de bedoeling dat de coö peratie op eigen benen zou staan. Die situatie werd bereikt op 11 november 1931, toen de coöperatie voor iedereen werd opengesteld en men verder ging onder de hoogstaande naam ‘Etos’ zedelijke houding en motivatie), waarvan de afzonder lijke letters nog eens stonden voor: ‘Eendracht, Toewijding, Overleg en Samenwerking.’ Etos zou uitgroeien tot de meest succesvolle coöperatie van het land, enerzijds vanwege een opvallend zakelijke aanpak, anderzijds vanwege haar tradi tionele binding met Philips, die op gemeentelijk niveau doorstraalde. Vol goede 234

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 239