SIMON DE WIT Maar het tij zat niet alleen Albert Heijn tegen. De discount en de recessie maakten ook echte slachtoffers, het meest onder de grootwinkelbedrijven. Van de zestien regionale coöperaties die nog in 1970 bestonden, zouden er slechts zes overblijven: twee hieven zichzelf op en acht verdwenen in Co-op Nederland, dat in 1973 in zijn geheel door de Edah werd overgenomen. Maar drie jaar later was de Edah zelf aan de beurt om te worden overgenomen, door Vroom Dreesmann, die verder de Konmar, de Basismarkt en de Dagmarkt aan zich verbond. De vrijwillige filiaalbe drijven hielden zich nog staande, al was bij hen eveneens een proces van inkrim ping aan de gang, in de zin dat het aantal aangesloten grossiers voortdurend kleiner werd. Dit slagveld werd als het ware ingeluid door een verwoestende brand in het Zaanse distributiecentrum van Simon de Wit op 8 september 1971. Twintig jaar eerder zou een dergelijke gebeurtenis een onaangenaam incident zijn geweest, nu was het fataal. Simon de Wit moest een nieuw distributiecentrum neerzetten en dat stuitte op een oud probleem van het bedrijf: geldgebrek. In juli 1954 was het bedrijf naar de beurs gegaan en sindsdien was 7,1 miljoen gulden aan aandelen gestort; men allerlei zijpaden. Voor de oorlog gewoon te weinig. Bovendien bewandelde was men begonnen met kampeerwin- kels, waaruit in 1963 de ‘nv tot Exploi tatie van Recreatiecentra’ voortkwam, die een veertigtal Toko’s beheerde en campings in Mierlo, Brielle en Otterloo bezat. In oktober 1969 ging men zelfs de harde discount in via het dochterbedrijf Verbrumar, dat negen zogenaamde Net- tomarkten exploiteerde, met daarin een supermarkt en een twintigtal concessio nairs (van fietsenmaker tot bloemist). Ook was twee maanden voor de brand een grenswinkel van Ter Huurne in Buurse bij Enschede overgenomen, die op Duitse klanten mikte. Op deze manier bleef er nauwelijks geld over voor de 59 supermarkten en 69 zelfbe- dieningszaken die men had. Hoewel de omzet van het bedrijf in de jaren zestig AVONTURIEREN IN MINEUR 231 Simon de Wit: De voormalige rivaal Simon de Wit wordt ‘Simon’ in Ahold-verband.

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 236