I begonnen aan een bezuinigingsproces dat hen in de ogen van de vaste clientèle steeds onaantrekkelijker maakte. Utrecht ging dicht in 1964, Den Haag in 1967 en Amsterdam in mei 1969. Bij die gelegenheid werd het resterende restaurantbedrijf ‘Albert Heijn Restaurants’ gedoopt. In september 1958 was namelijk de American Lunchroom in de Kalver- straat overgenomen, ook een bolwerk van oud fatsoen. Directeur Johannes van Heuveln van Formosa oordeelde dat het tijd werd voor een andere aanpak, met meer oog voor omzet en efficiëntie. De na de oorlog opgekomen Chinese restau rants en patates-frites kraampjes leerden dat men zich niet alleen hoefde te richten op de rijke, in de tijd zwemmende chique; ook handelsreizigers, huisvrouwen en jonge mensen konden worden bereikt mits de sfeer wat minder exclusief was, de bediening sneller en de vertering goedkoper. Vandaar dat op 17 december 1959 de American Lunchroom werd veranderd in een American Corner, met daarin nieuw voor Nederland een eetbar midden in de zaal, waar haastige mensen een kopje kof fie of een tussendoortje konden nuttigen. Ook anderszins was de American Corner een wonder van gemak: er liepen geen stramme obers rond maar vriendelijke dames, die een ieder die een extra kopje koffie wenste gewoon uit een kan bij schonken.30 Hierop voortbordurend was op 6 november 1961 in het Amstelveense winkelcentrum een ‘Albert’s Corner’ opengegaan, waar een volgende stap in de naoorlogse restaurantrevolutie werd gezet: plate-service, dus alles op een bord, wat veel afwas scheelde. Meer nog dan de American Corner was de Albert’s Corner afgestemd op gezinnen met kinderen, welke laatsten altijd de schrik van restaurants waren geweest. Er waren speciale kindermenu’s verkrijgbaar en de menukaart bevatte kleurenfoto’s van de gerechten, opdat deze eventueel konden worden aan gewezen.31 Volgens dezelfde formule verrezen er restaurants in Leiden, Hoogvliet, Utrecht en Enschede. En in november 1969 bood de tot Albert’s Corner omge bouwde American Corner de nieuwste norm: complete zelfbediening.32 Maar om kort te gaan, de Albert’s Corners trokken wel nieuwsgierigen maar geen habitué’s en zij werden in 1974 afgestoten. De ontwikkeling van de stadsrestaurants was gestart onder de oude Gerrit; Ab Heijn wilde ook wegrestaurants opzetten, die toen nog nauwelijks in Nederland bestonden. Het eerste wegrestaurant werd een initiatief van een garage houder in Zevenaar, die de Shell en Albert Heijn met elkaar in contact bracht om een combinatie van een autoservicestation en een eetgelegenheid neer te zetten. Dit wegrestaurant, waarin beroepschauffeurs, gezelligheidseters en koffiedrinkers ieder een eigen plek vonden, opende de deuren op 1 juli 1963, maar tegen die tijd had Ab het plan opgevat voor een complete keten, waarbij overigens de bouwbeperkingen 220

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 225