verhaal van het bedrijf vertelde en zich verder vooral op produkten richtte. Dit werd te beperkt geacht. Er diende een algemeen consumentenmagazine te komen, even levendig en kleurrijk als de bestaande vrouwenbladen, en met een onafhanke lijke redactie. Op 23 augustus 1973 werd dit gratis blad, Idé genaamd, gepresenteerd door de uitgever vnu, in een oplage van 2,5 miljoen - Esther Peterson kwam hier voor speciaal over, zo bijzonder werd het geacht. Helaas zou het blad geen lang leven beschoren zijn, vnu deed de advertentiewerving en kon op het dieptepunt van de economische crisis onvoldoende leveranciers tot reclame bewegen. De laat ste Idé verscheen in maart 1974. Het contact met de klanten werd voorlopig onder houden met AHuispost, het eenvoudige krantje dat sinds 1972 bij de kassa was neergelegd. VERBETEREN TEGEN DE KEER Zo bezien was er nauwelijks gelegenheid om het Strategisch Plan uit te voeren; alleen het eerste onderdeel ervan: verbetering van de bestaande activiteiten, kon geen uitstel velen. Om te kunnen kijken of men hiermee vorderingen maakte, leek het noodzakelijk de hele opzet van het concern te wijzigen. De diverse bedrijfs onderdelen werden uiteraard van oudsher boekhoudkundig gevolgd, maar het gezamenlijk eindresultaat werd steeds belangrijker geacht dan het individuele. Beter was het om alle onderdelen als profit center te behandelen, met een eigen budget en een eigen planning. Daartoe werden in de loop van 1970 werkmaatschap pijen gecreëerd als Albert Heijn Produktiebedrijven NV, Albert Heijn Brood- en Banketfabrieken NV, Albert Heijn Vleeswarenfabriek NV en Albert Heijn Super- Markt NV. Drie jaar later, na een sessie met McKinsey, werden die werkmaatschap pijen zelfs onderling ‘losgekoppeld’, om te voorkomen dat zij eikaars probleem konden worden. De fabrieken mochten voortaan ook voor derden gaan werken en de supermarkten bij derden bestellen.25 Een campagne om de kosten te drukken volgde. In de supermarkten werd het assortiment non-food duchtig gesaneerd, evenals de afdelingen gebak, drank, bloemen en diepvries. De logistiek hiervoor werd geprofessionaliseerd door Wil Scholte, en op het hoofdkantoor voerde Han Kleiterp nieuwe fmancieel-economi- sche methoden in, waarop een ‘controller’ het toezicht kreeg.26 Ook werd op 1 april 1973 onder Lou Alberdingk Thijm een eigen reclamekantoor opgericht, ‘Ahead Advertising’, opdat Albert Heijn de ‘mediakortingen’ die bij het contracteren van advertentieruimte gebruikelijk zijn, voortaan in eigen zak kon steken. Bij de distributie waren eerst investeringen nodig om tot bezuinigingen te komen. Onder Niek Visser was in oktober 1968 het distributiecentrum in Zaandam AVONTURIEREN IN MINEUR 217

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 222