Instructie van het winkelpersoneel in de kritische jaren zeventig. Ironie geboden: heer De Bie neemt bedrijfsleider Van Kooten in de tang. Men kon aan de uitvoering ervan beginnen. Via allerlei sessies werd het kader rijp gemaakt voor de aanstaande veranderingen, en het hele bedrijf zinderde op een gegeven moment van ondernemingsdrift. Maar in dezelfde periode sloeg zoals gezegd de discount toe, met direct erachter aan de economische recessie. Ook Albert Heijn kwam in moeilijkheden. In de eerste helft van 1973, zo werd met ver bijstering vastgesteld, was de supermartketen zelfs verliesgevend en in twee jaar tijd kelderde de netto-winst van het concern maar liefst vijftig procent. Sommige onderdelen van het Strategisch Plan werden dan ook voorlopig terzijde gelegd en andere kregen nauwelijks kans om zich te wortelen. En er was ook nog veel meer aan de hand dan het Strategisch Plan... activiteiten te beginnen om de kwetsbaarheid van het concern te verminderen? Dit alles behoorde tot het gedachtengoed van de vooruitstrevende ondernemer sinds Igor Ansoff in 1965 zijn Corporate Strategy had gepubliceerd. Het viel ook precies in het straatje van bureau McKinsey, dat in die tijd elk bedrijf aanraadde buiten zijn traditionele werkgebied te treden (zoals het twee decennia later elk bedrijf zou aan raden om daar naar terug te keren). Nadat de raad van bestuur zich in augustus 1969 enkele dagen in een motel in Alkmaar had opgesloten, had men vier doelstellingen klaar: verbetering van de bestaande activiteiten, opbouw van een general merchandise, ontwikkeling van nieuwe activiteiten en verwerving van een levensmiddelenketen in het buiten land. AVONTURIEREN IN MINEUR 211

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 216