PINARD ROOD willige prijsstop op. Ook het assortiment werd nog steeds als wervingsbron gebruikt. In 1961 werd begonnen met de verkoop van rolfilms, in 1963 met bier in blik onder eigen naam en met zogeheten Welgelegen Eieren. Het befaamde kruidenrekje deed in 1966 zijn intrede en het jaar daarop de bloemenkiosk Florah. Verder nam het pakket diepvriesprodukten gestaag toe, met als bekroning een eigen merk in 1970. Om juist aan de vraag naar verse artikelen tegemoet te komen werd in juni 1968 de verkoop van verse vis beproefd, in 1970 gevolgd door die van verse kip. Daar tussen door werd in zestig filialen een speciale dieetafdeling ingericht, waarin een andere echo van het zich wijzigende consumptiepatroon doorklonk. Merchandising vormde bij al deze artikelen een vast onderdeel van het program ma. Dat er op dit terrein voor handige mensen nog doorbraken waren te forceren, toonde wijninkoper Dolf ter Schure. Hij zat met het punt dat midden jaren zestig het gemiddelde wijngebruik in Neder land op ongeveer vier liter bleef steken, ondanks het aanbod van goedkope lan- dwijntjes onder veelbelovende namen als Passetoutgrain en Palais Gallien. Ter Schure oordeelde dat het aan die namen moest liggen: wijn was nog steeds niet gewoon genoeg. In april 1969 kwam hij daarom met een rode, witte en rosé Pinard van f 2,25 per fles, die de vloer aanveegde met alle conventies die slijters kenden. Pinard werd gepresenteerd als een ‘vin ordinaire’; daarmee begon het al, want Ter Schure wist natuurlijk dat dit woord in Nederland een andere klankwaarde had dan in Frankrijk. Pinard was ook speciaal op Nederlanders afgestemd: zoet qua smaak en met etiket ten gedeeltelijk in het Nederlands gesteld, absoluut ongehoord voor de liefhebber. Opvallend was verder dat de flessen van wit glas waren en niet driekwart liter maar een hele liter bevatten, terwijl daarbij als afsluiting een schroefdop fungeerde in plaats van de klassieke kurk. Als zodanig apelleerde Pinard aan een hele studenten generatie - weliswaar ‘ordinair’ maar nog net niet gewoon. Ter Schure probeerde die studenten in 1971 zelfs te laten wennen aan een kartonverpakking, maar dat ging de meesten van hen toch te ver. Integendeel, via Pinard raakten zij juist geïnteresseerd DETAILHANDEL ALS TRIOMF 195 Xlhrn Ht, Albert Heijns Pinard-wijn (1969-1985), die met alle wijnconventies de vloer aanveegde en een hele studentengeneratie wijn leerde drinken.

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 200