00 Ahold rei» 194 als het oorspronkelijke winkeltje van Albert senior in Het huidige logo van Albert Heijn is sinds 1966 in gebruik. van bestuur toog Jonker de luttele som precies drie keer zo groot was Oostzaan.25 Meer toegespitst op het bedrijf was er de introductie van een officiële huisstijl in 1966. Tot dat jaar waren er diverse beeldmerken in omloop geweest, met als laatste: de initialen ah, zeer zwierig geschreven, op een soort beeldscherm pje, met daaronder de verzuchting: ‘Voor kwaliteit’. In tegenstelling tot vorige uitgaven werd dit beeldmerk tamelijk consequent toegepast, maar een echte huisstijl was het niet en bovendien hadden de letters een schrijfwijze die op geen enkele school meer werd onderwe zen. Stafmedewerker Egbert Jonker stel de dat er een progressiever beeldmerk diende te komen, zoals de klm had, een van de weinige bedrijven in Nederland die op dit vlak actief waren. Na toestem ming van de raad van bestuur toog Jonker naar Allied Industrial Designers in Londen, waar voor de luttele som van achtduizend gulden de initialen van het bedrijf tegen elkaar werden geplakt als om een indruk van een open huis te geven; de gebruikte kleur was ‘betrouwbaar blauw’. Eenmaal ingevoerd zou dit beeldmerk binnen enkele jaren een zelfde graad van herkenning bezitten als dat van de Shell, Volkswagen en andere mulitinationals, wat voor een nationale kruideniersketen niet onplezierig was.26 Meer toegespitst op de klanten waren er allerlei acties die de supermark ten in het centrum van het sociale leven moesten plaatsen. Retailing is detailing: in maart 1965 hing men in de winkels prikborden op, waar de klanten hun annonces mochten opplakken. In hetzelfde jaar werd in AllerHande ‘de drukste huisvrouw van Nederland’ gekozen: Nan Lijdsman uit Den Haag, negen kinderen, allemaal gestoken in door haar zelf genaaide indianenpakken.27 Dit was duidelijk van vóór de tweede feministische golf. Vooruitstrevend daarentegen waren weer wel de veer tien dagen ‘Amerika’ in 1966, waarin het publiek vertrouwd werd gemaakt met bar becuen. Ook een gratis belastingadviesdienst, ingesteld in januari 1969, behoorde tot deze categorie, al bleek dit voor de klant een iets te intensieve service.28 Specifiek ten aanzien van de prijzen waren er weer diverse structurele ver lagingen, zoals ‘Beter leven’ in 1962 en ‘Wij-willen-5o.ooo-nieuwe-klanten-winnen’ in 1966. Bij de invoering van de btw drie jaar later legde Albert Heijn zich een vrij-

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 199