ACTIE-VERKOOP De verkoop kon als het liep, draafde de afdeling van komen. Vaste prik daarbij ken de meeste mensen naar rechts, zodat de rechterkant de mooiste uitstalmoge lijkheid bood, met als summum de ‘gouden plank’ op ooghoogte. Deze plank werd gereserveerd voor artikelen met hoge marges of artikelen waarmee men zich van andere bedrijven wilde onderscheiden. Daarboven, op reikhoogte, konden kostbare en kwetsbare artikelen staan, en daarbeneden, op grijphoogte, artikelen met een hoge omzetsnelheid. De zogenaamde ‘bukzone’ was ten slotte geschikt voor zware en goedkope artikelen. Albert Heijn maakte van deze principes een bescheiden gebruik. Sommige bedrijven plaatsten met opzet alle dagelijkse behoeften links, op buk- of reikhoogte en verspreid over de hele winkel, zodat de klanten langs alle schappen werden gevoerd. Andere bedrijven zetten hun stellingen zo neer dat er een verplichte looproute ontstond, waarbij geen enkele artikelgroep kon worden overgeslagen. Bij Albert Heijn daarentegen werd gekozen voor een vrije loop en huldigde men jaren lang de opvatting dat benodigdheden als koffie, thee en melk juist vooraan in de winkel moesten staan, opdat het publiek voor de rest in alle rust kon gaan winke len. Van de beruchte Supermarket trap was dan ook geen sprake.23 Wel vond de klant toen nog op plaatsen waar hij moest wachten net die artikelen in de aanbie ding, die hij tijdens zijn gang door de winkel had kunnen overslaan... ware beginnen. Zodra ergens een supermarkt van stapel Henk van Petten op om tot een pittige presentatie te was inmiddels de inschakeling van televisie-persoonlijk- heden, de hogepriesters van het moderne massavermaak. Hele stoeten trokken voorbij: van Ivanhoe tot Floris, van Pipo de Clown tot Batman. Daarnaast waren er festijnen voor alle filialen, zoals het kienspel uit 1951. Dit was zelfs het grootste eve nement dat Albert Heijn tot dusver had georganiseerd, niet in de laatste plaats van wege de voor die tijd uitzonderlijke hoofdprijzen: twaalf Opel Rekords van het garagebedrijf Riva, dat inmiddels weer was losgekoppeld van Zaandam maar nog steeds toebehoorde aan de familie Heijn. Hiermee werd een bijna jaarlijkse traditie ingeluid van publieksspelletjes, zoals ‘Appel en Ei’, het ‘Prijzentroefspel’, het ‘ah- letter spel’ enzovoorts. Op een bescheidener vlak waren er acties rond boeken, volgens een spe ciale formule van Legerstee: niet goedkoop van inhoud, maar wel van prijs.24 In 1959 startte de uitgave van de Gouden Horizon-encyclopedie, waarvan de zestien delen voor een luttel bedrag bij een pak koffie werden verkocht: honderdduizend exemplaren zou men ervan wegzetten. Een Dieren-encyclopedie volgde in 1962 en 192

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 197