176 was, legde de Libische regering plotseling beslag, waarbij bedrijfsleider Jan Huizing zelfs in gijzeling werd genomen. Met een afkoopsom kon ook dit avontuur worden beëindigd.38 Van het indrukwekkende melkimperium was nu alleen nog Melkexport in Dordrecht over, maar dat was ook het enige onderdeel dat uitstekend draaide. Hoewel het niet expliciet in de concernresultaten werd vermeld, werden er nog jaren miljoenen mee verdiend. Er was daarom geen reden deze activiteit af te sto ten, al daalden de winsten wel op den duur. De exportsubsidies verminderden, waardoor Dordrecht ongunstigere aanbiedingen moest doen, en de Amerikanen begonnen ook uit Europa, zij het uit vrije wil, hun troepen terug te trekken. Midden jaren zeventig, toen mevrouw Joke Barendregt directeur van Melkexport was, zouden de leveranties vierhonderdduizend liter per week bedragen, in plaats van een miljoen tijdens de topperiode. Als vanzelf zou het bedrijf hierdoor naar de periferie van het concern afglijden, zodat het in december 1987 zonder veel omhaal van de hand kon worden gedaan (uiteraard aan de CMC/Melkunie). Het lag voor de hand dat de jonge raad van bestuur na de uitstapjes met de Vami, Patria en Sterovita afkerig zou zijn van verdere avonturen op het gebied van de produktie. Toch werd er nog één produktiebedrijf overgenomen, al golden daar voor dezelfde overwegingen die Albert de stichter indertijd had gehad om eigen fabricage op te zetten. Het ging om de bereiding van vleeswaren. Net als bij con- sumptiemelk had zich in de vleeswarensector een concentratie voorgedaan, waaruit MEER, MEEST, MEESTER Ook Gebr. Hoeve moest er aan geloven, al koos men hiervoor een andere oplos sing. Dit bedrijf zag zijn leveranties aan Albert Heijn aanvankelijk sterk stijgen, maar de verliezen, hoewel klein, bleven aanhouden. Ingrijpen werd noodzakelijk. Al op 5 november i960 was de fabriek in Zwanenburg onder beheer van Albert Heijn gekomen; alleen de winkels in Amsterdam bleven onder verantwoordelijk heid van Gebr. Hoeve. Met ingang van 1964 werd ook de exploitatie van de winkels overgeheveld naar een nieuwe NV Albert Heijn’s Brood- en Banketbakkerijen, het begin van een duchtige sanering. De rijdende broodbezorgers en de diverse weder verkopers van Hoeve gingen over naar NV Carels te Amsterdam en NV Vermaat te Haarlem en de eigen brood- en banketwinkels werden wegens gering rendement gesloten; in 1969 gebeurde dat bij de laatste tien.39 Gebr. Hoeve bestond niet meer, behalve dan in de fabriek zelf, die ooit de verkoop van brood door Albert Heijn had mogelijk gemaakt. I i

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 181