WINKELIERS AAN DE MACHT zevenenveertig. Maar Gebr. Hoeve kon ook voor Albert Heijn een speciale rol ver vullen. Om brood via Albert Heijn te kunnen afzetten was het vereist dat in de filialen een gediplomeerde kracht aanwezig moest zijn én dat het filiaalbedrijf als geheel over een eigen bakkerij beschikte. Aan deze laatste voorwaarde was nu vol daan en vervolgens konden de bedrijfsleiders die daarvoor in aanmerking kwamen hun diploma’s gaan halen. Nadat in de loop van i960 in vijf filialen een proef was genomen met brood van andere leveranciers, verscheen in december van hetzelfde jaar het eerste Hoeve-brood in enkele Amsterdamse filialen. Gerrit Heijn had met zijn industriële expansie in de afgelopen jaren een zwaar stempel op het concern gedrukt. Aan zijn actieve periode kwam nu vanwege zijn leeftijd een eind. Niet dat hij graag met pensioen wilde, want hij had zijn vijfenze stigste verjaardag geruisloos laten passeren in de hoop dat men hem zou laten zit ten. Maar begin 1962 deelde Jan Heijn, twee jaar jonger dan Gerrit, mee dat hij op de aanstaande aandeelhoudersvergadering van 27 juni zijn lidmaatschap van de raad van bestuur wenste te verruilen voor dat van de raad van commissarissen. Ook Jaap de Vries wilde bij die gelegenheid die overstap maken. Vooruitlopend hierop waren in december 1959 drie ‘plaatsvervangende’ leden van de raad van bestuur benoemd: Ab, die een jaar eerder al president-direc- teur van het winkelbedrijf was geworden; Dirk Vethaak, de vroegere assistent van De Vries; en werktuigbouwkundig ingenieur Hilko Glazenburg, die in 1949 bij Sterovita was gekomen en overigens een soortgelijk verleden als Vethaak had: hij was vanwege zijn verzetswerk zelfs in 1941 door de Duitsers ter dood veroordeeld, wat later was omgezet in ‘levenslange gevangenisstraf?8 Glazenburg zou zich voor al om de produktiebedrijven bekommeren. Naast deze drie was een volgende Heijn in opmars, Gerrit Jan, de jongere broer van Ab. Gerrit Jan, geboren op 14 februari 1931, had na zijn hbs Nijenrode gedaan, plus een jaar Business Administration in Berkeley. Op 25-jarige leeftijd was hij als directie-assistent bij Sterovita begonnen en na drie jaar waren de bekende stages achter de toonbank gevolgd. Daarna was hij opgeklommen van rayonleider tot marketingadviseur en in 1959 had hij de algemene leiding over de supermarkten gekregen. Twee jaar later was hij met de titel van directeur benoemd tot lid van de concernstaf, waarmee zijn lidmaatschap van de raad van bestuur binnen bereik kwam. Qua karakter zou hij daarin ook zeker passen, want hij vulde zijn vier jaar oudere broer uitstekend aan. De nice guy Ab was tamelijk exuberant en sterk op de buitenwereld gericht, Gerrit Jan daarentegen had het zwijgzame en vormelijke van DE INDUSTRIËLE VERLEIDING 171

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 176