De industriële verleiding OPSLAG WORDT DISTRIBUTIE De zelfbediening en de supermarkt trokken een spoor van veranderingen door het moederbedrijf in Zaandam. Waar vroeger provisorische maatregelen volstonden, ter plekke bedacht door ervaren vakmensen, waren nu structurele oplossingen ver eist, waarop teams van deskundigen maandenlang studeerden. Dit sprak vooral op een terrein dat tot dusver weinig aandacht had gekregen, omdat niet winst maar besparing er de hoogste inzet was, waarvoor men nu eenmaal minder makkelijk geld uitgeeft: de opslag en het transport van goederen... Vanaf de vestiging in Zaandam beschikte het bedrijf, zoals eerder ver meld, over een pakhuis aan de Westzijde, in 1918 omgedoopt tot Centraal Magazijn. Als het om provisorische maatregelen gaat: een kat beheerde hier het aantal muizen.' Het Centraal Magazijn werd regelmatig uitgebreid, maar toen de produktie van de fabrieken aan de andere kant van de Zaan op gang kwam, werden ook daar magazijnen ingericht, plus een kaaspakhuis. Dit ging goed totdat met de komst van de zelfbediening en de supermarkt een acuut ruimtegebrek ontstond. Toevallig kwam juist Keg’s Groothandel NV aan de naburige Hogendijk te koop, wat wel een verhaal was, want Keg, gerenommeerd op het gebied van koffie, thee en verpakte levensmiddelen, was bekneld geraakt tussen expanderende fabrikanten en dito kruideniers. Albert Heijn had vooral interesse in het pakhuis van Keg en nam op 19 april 1956 voor 750.000 gulden het hele bedrijf over, inclusief het perso neel.2 Nog in september van hetzelfde jaar verhuisde het Centraal Magazijn naar het pand van Keg, dat aanmerkelijk meer ruimte bood. In de vorige behuizing waren de paden tussen de rekken nog dermate smal dat het personeel veel artikelen in de hand moest nemen om ze te verplaatsen, maar hier kon men met vorkhef trucks werken. Ook werd het mogelijk diverse schepen en auto’s tegelijk te helpen. Toch leverde pand Keg slechts een schijnverbetering op. Het was ideaal voor ver voer per schip, terwijl vervoer over de weg zo langzamerhand de overhand moest krijgen. Maar juist met het oog hierop was het pand ongunstig gelegen in een

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 164