158 aan de ser voor commentaar was teruggezonden. In juni i960 stelde de SER daarom voor af te zien van een algemeen levensmiddelenbedrijf en gewone kruideniers slechts toe te staan hun bedrijf uit te breiden met waren die een zekere verwant schap vertoonden met hun traditionele pakket. In het Vestigingsbesluit levensmid- delenbedrijven, dat op 12 februari 1961 in werking trad, werden die ‘gemeen schappelijke waren’ opgesomd: verpakte groenten, panklaar pluimvee, gesterili seerde melk, zwak-alcoholische dranken, tabakswaren en drogisterij-artikelen. Feitelijk betekenden alleen de verpakte groenten en tabakswaren een uit breiding, want panklare kip en zwak-alcoholische dranken leverde de doorsnee kruidenier al, terwijl de praktijk leerde dat de meeste leveranciers van gesteriliseer de melk en drogisterij-artikelen botweg weigerden hun produkten via de kruide niers af te zetten. Teleurstellend was bovendien dat er voor vers vlees en brood geen enkele tegemoetkomendheid was betracht. Niettemin kon Albert Heijn naar aanleiding van dit vestigingsbesluit in een aantal filialen verpakt fruit en verpakte aardappelen gaan verkopen, zonder dat een medewerker aparte diploma’s hoefde te halen.61 Voor andere produktgroepen moest men nog specialisten inschakelen, en dat werd ook gedaan, zoals bleek bij de achtste supermarkt die op 19 mei i960 aan de Westzijde in Zaandam ten doop werd gehouden. Hier waren alweer vier winkels onder een dak samengevoegd: een krui denier, een slager, een groenteboer én een drogist, bij wie de klant eenvoudige geneesmiddelen, cosmetica en parfums kon krijgen. Ook voor het overige leek deze supermarkt mijlen verwijderd van de werkelijkheid die met de vestigingswetgeving werd geregeld. De klant hoefde er geen deur meer te openen! Bij de ingang beston den in het geheel geen deuren, men trad binnen via een luchtgordijn. De deuren van de slagerij zwaaiden automatisch open als men op een magisch tapijtje stapte en nadat men langs een zelfrekenende kassa was gegaan, gebeurde hetzelfde met de deuren van de uitgang, die bediend werden door een elektronisch oog. En nog een nieuwigheid: een inpandige koffiebar met parkeergelegenheid voor boodschappen- karretjes.62 Waar bleven de concurrenten?

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 163