I Mil testopstelling kon winkel geopend de citrusvruchten moest men hiervoor in bestaande markten inbreken, met alle tegenwerking vandien. En dan nog een technisch probleem: hoe dienden het verse vlees en de verse groenten te worden verpakt - want dat leek de geëigende wijze van aanbieding in een zelfbediening? Voor vlees vroeg men Unox als leverancier, maar deze zag daarvan af van wege de deining die dat in de slagerswereld zou veroorzaken.50 Bovendien bleek de verkoop van vlees aan een strenge wetgeving onderhevig te zijn. Het moest bij ver voer van het ene keuringsdistrict naar het andere telkens in een abattoir worden gekeurd, wat fikse kosten met zich meebracht, en het mocht alleen in een afge scheiden ruimte worden verkocht, los van andere levensmiddelen. Met het oog hierop leek het het beste met plaatselijke slagers in zee te gaan, die het vlees inkoch ten en uitbeenden, waarna het eventueel in de winkel kon worden verpakt. Maar welke slager zou zich aan een grootwinkelbedrijf willen verbinden en daarmee de hoon van zijn collega’s op zijn hals halen? Groenten en fruit konden wel vrijelijk door het land worden vervoerd en om op een veiling inkopen te mogen doen hoefde slechts een iemand bij Albert Heijn over een erkenning als grossier te beschikken. Die iemand werd natuurlijk Theo Ruys. Ruys zocht contact met de Coöperatieve Veilingen van de Zuidhol- landsche Eilanden, die ook bereid bleek een station te bemannen om groenten te snijden en te verpakken. Later werd hiervoor een gezamenlijke vennootschap opge richt, *NV Kleverpa’ geheten. Nadat Ruys elders de inkoop van aardappelen en fruit had geregeld, berichtte hij dat men wat hem betreft met een beginnen. Op 20 april 1955 werd in Amsterdam-Slotermeer een met voorverpakte groenten en fruit, en daarnaast - in één ruk door - wat tijdschrif- 154 1955: De eerste Nederlandse supermarkt in Rotterdam. Deze winkel had nog etalages. Bij latere supermarkten zouden de winkels zelf de etalage worden. 99 |c|S9|

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 159