139 Dit nieuwe middel wierp wel de vraag op welk imago het bedrijf eigenlijk moest uitstralen. Men was niet helemaal tevreden. Prijsverlagingen, evenals incidentele stunts, waren op zichzelf prima, maar de indruk moest worden vermeden dat het bedrijf louter aanbiedingen deed. Aanbiedingen schrikten de klanten uit de hogere inkomensklassen af en bezaten bovendien een devaluerende werking: ze lokten nogal wat ‘koopjesjagers’ naar de winkels, met alle onrust vandien, en ze werden niet gekocht op kwaliteit maar op prijs, zodat men ze later moeilijk duurder kon maken. Daarom, er moest steeds een verhaal bij. Albert Heijn was voordelig maar behield tegelijk een hoge standaard. Gerrit Heijn had met het oog hierop al eens voorgesteld de slogan: ‘Albert Heijn maakt u het leven goedkoper’ te vervangen door: ‘Wij leveren betere kwaliteit tegen dezelfde prijs als de concurrentie’ maar de persconferentie sprak Gerrit Heijn de hoop uit dat andere kruideniers de koers van zijn bedrijf zouden volgen. Het nieuws sloeg enorm in. Het anp wilde niet de naam Albert Heijn noe men en sprak slechts over een grootwinkelbedrijf, maar verder ging het bericht vrijwel woordelijk op de telex. Vervolgens maakten tientallen kranten met grote letters melding van de actie, waarbij alom het anonieme grootwinkelbedrijf om zijn ‘morele moed’ en zijn ‘geslaagde initiatief werd bejubeld. Simon de Wit was zo lis tig in een advertentie te suggereren dat hij de bejubelde was (‘Groot levensmidde- lenbedrijf verlaagt de prijzen! Dat hebt u in de krant kunnen lezen.’) maar iedereen wist welk bedrijf er eigenlijk bedoeld was. Niettemin, het was veelzeggend dat Simon de Wit deze poging tot mislei ding kon wagen: hij was in feite vijf dagen eerder met een soortgelijke actie begon nen, zij het met aanmerkelijk minder bombarie.19 En vrijwel tegelijk met Albert Heijn kwamen de Centra, de Végé en andere bedrijven met overeenkomstige prijs verlagingen. Onder aanvoering van de Christelijke Kruideniersbond, die woedend was over ‘de klucht van het zogenaamd anonieme grootwinkelbedrijf, ontstond dan ook een discussie in de pers of het anp zich niet had laten beetnemen. Dit was allemaal naspel; voor het winkelend publiek was Albert Heijn degene die de spits had afgebeten. Nooit eerder kwamen er zo veel instemmende reacties in Zaandam binnen, waaronder hele gedichten: ‘Hulde aan de prijsverlager/ Aan de grote Albert Heijn/ Die de handschoen moedig opnam/ Die de eerste dorst te zijn/ Die de vici euze cirkel - ’t Loon omhoog, de prijs omhoog! - Als een kerel heeft doorbro ken/ En niet langer voor hem boog.’20 En inderdaad, het moge zo zijn dat de hele branche rijp was voor een structurele prijsverlaging, het psychologisch effect dat daarbij hoorde, wist alleen Albert Heijn te bewerkstelligen. Het was duidelijk dat men er een nieuw middel in de concurrentiestrijd bij had. DE MARKT IN HUIS

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 144