137 «ml Dat men op de markt actiever moest worden, leerde in 1952 een enquête van Calvé naar het klantenbestand van diverse winkelbedrijven, overigens een van de eerste enquêtes van dit soort die in Nederland werden gehouden. Het bleek dat bij Albert Heijn negen procent uit de hoogste inkomensklasse winkelde, zeven procent uit de middenklasse en slechts drie procent uit de lagere klasse. Voor De Gruyter waren deze cijfers respectievelijk zes, tien en elf procent.17 Het was op zichzelf vleiend dat de hoogste inkomensklasse bij Albert Heijn beter vertegenwoordigd was dan bij De Gruyter, met z’n chique imago doch zeer smalle assortiment, maar wat zorgen Albert Heijn bij wijze van spreken varen op zijn efficiënte bedrijfsvoering; om van voldoende omzet verzekerd te zijn hoefde het slechts de bereikte besparingen aan het publiek door te geven. Nu de meeste kruideniers een efficiënte bedrijfsvoering kenden, werd deze mogelijkheid van minder belang, althans voor het ogenblik, want er zouden op dit gebied nog grote vorderingen volgen. Maar waar het nu op neerkwam, was dat niet alleen de technische en logistieke aspecten van het bedrijf telden maar ook en vooral de commerciële. De omzet moest om zo te zeggen uit de markt komen en niet uit het bedrijf. Dit inzicht, hoewel eenvoudig geformuleerd, was niettemin moeilijk te vatten. In een vergelijkbare situatie bij produktiebedrijven spreekt men van een overgang van een verkopersmarkt naar een kopersmarkt, iets wat optreedt zodra de mogelijkheden van de produk- tie die van de consumptie overtreffen. Voor de bedrijven in kwestie betekent dit dat zij de nadruk moeten gaan ver leggen van fabricage naar afzet, naar marketing, een begrip dat rond de eeuwwisseling in de Verenigde Staten ontstond en pas na de Tweede Wereld oorlog in Europa doordrong. Een detail list als Albert Heijn bewoog zich echter sinds jaar en dag op een kopersmarkt en deed al aan marketing voordat het woord in Nederland bekend was. Het ging dus om kleine accentverschuivin- pR uit dejaren vijftig De boodschap luidt: gen, waarin niettemin de hele toekomst Albert Heijn is een progressief bedrijf van het bedrijf verscholen lag.16 ALBERT HEIJN HELICOPTER DE MARKT IN HUIS ^U^^b^Adsehappen^pZ^^«Hcopta^hulZb«xarB^^ Het beeld ver» de toekomst? Waarheen en hoever de opvoering en de verbetering van de techniek In het moderne luchtverkeer on» zullen brengen. Ii niet te voortpellen Albert Heijn, het vooruitstrevende kruideniersbedrijf in Nederland, geeft nu reedt een demonstratie van datgene vrat ons in de toekomst mogelijk staat te wachten, n.l.: UW BOODSCHAPPEN PER HELICOPTER THUISBEZORGD' Deze week zullen n.l. in een aantal plaatsen in Nederland aan enkele afnemers de boodschappen op deze wijze worden thuisbezorgd De Albert Heijn Helicopter komt, weersomstandigheden voorbehouden. MORGEN boven de plaats waar U woont en landt die dag tussen 13 00-1330 uur op het VREDESPLEIN Iijdens de landing waardebonnen met verrassingen voor de jeugd en ouderen LET OP DE Hij komt in do plooit van Uw Inwoning

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 142