Dit team bestond volledig uit jonge mensen. Ab Heijn, belast met de portefeuille Algemene zaken, was zelfs pas 27 jaar. Uiteraard wilde dit team zijn stempel op het bedrijf drukken, waartoe ook de mogelijkheid groter werd, want met ingang van 1955 werd de hoofddirectie omgedoopt tot raad van bestuur (met Jaap de Vries daarin als plaatsvervangend lid) en promoveerde de onderdirectie tot een volwaar dige directie. Ab had daarbij als pre dat hij in tegenstelling tot zijn oom Gerrit nau welijks gehinderd werd door ervaring. Gerrit had in de loop der jaren een warenkennis opgebouwd waarmee hij iedereen kon overtroeven en hij wist tijdens discussies over welke richting het vak zou uitgaan steeds zoveel aspecten aan te roe ren dat de meeste mensen zich noodgedwongen bij zijn zienswijze neerlegden. In het huidige tijdbestek leverden deze kwaliteiten echter geen voordelen op. Warenkennis zou wegens voortdurende uitbreiding en innovaties een specialisme werd opgevolgd door zijn zoon Piet; Dirk ter Wee was op leeftijd en werd opge volgd door Jo Legerstee; en Siem de Vries was ziek geworden en werd opgevolgd door Frans Schuddeboom.7 Van de oude onderdirectie was nu alleen nog Daamen over, maar die kreeg het in 1953 met Gerrit Heijn aan de stok, over de hulp die hij zonder ruggespraak met de hoofddirectie bij de Watersnoodramp had gegeven.8 Daamen stapte kwaad op en niets lag nu meer voor de hand dan dat Ab Heijn in de onderdirectie werd gehaald, wat op 15 augustus 1954 gebeurde.9 DE MARKT IN HUIS 133 Een bak- en transportfiets van Albert Heijn, zoals die tot na de Tweede Wereldoorlog in gebruik waren. Vanaf 1954 tot 1977 werden boodschappen nog per auto rondgebracht.

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 138