I en drie check-outs bij de uitgang, met daarop een staand rekje voor sigaren, sigaret ten en snoep. Voor de opleiding van de caissières, een beroep dat zich eerst nu aan diende, zorgde desgevraagd NCR, terwijl de beoogde filiaalchef A. Pasman ervaring met het systeem mocht opdoen bij een zelfbediening van Migros in Zwitserland. Zo deden er zich allerlei problemen voor die om een oplossing vroegen. Het groot ste probleem was ongetwijfeld de verpakking... Hoewel in de bedieningszaken het aantal open bakken in de loop der tijd was gedaald van honderdveertig tot zestig, ging het leeuwedeel van de artikelen nog steeds ‘over de weegschaal’ de winkel uit. Legerstee en Ab wendden zich tot fabri kanten als Verkade en Wessanen met de vraag of ze hun produkten niet in klein verpakking konden leveren, maar het idee alleen al werd door hen als nieuw lichterij van de hand gewezen. Zij gingen er zelfs niet mee akkoord hun produkten zónder de gebruikelijke omverpakking aan Zaandam over te dragen, opdat het pro- duktiebedrijf aan de Oostzijde ze in de gewenste kleinverpakking kon stoppen. Andere fabrikanten die hun produkten al wel in kleinverpakking deden, wat het geval was bij margarine, chocola en broodbeleg, hadden weer moeite op hun wik kels en doosjes ruimte vrij te laten om de prijs te kunnen noteren, een voorwaarde voor zelfbediening. Er was eigenlijk maar één fabrikant, Maggi in Amsterdam, die in een vroeg stadium (1952) iemand aanstelde om de bekende navulfes en de losse blokjes te vervangen door handzame flesjes en blokjes in staafjes, waardoor Maggi verzekerd werd van een prominente plaats in zelfbedieningswinkels.18 De rest van de fabrikanten zou schoorvoetend maar noodgedwongen volgen. Door de zelfbe diening verschoof namelijk geruisloos de machtsbalans tussen de fabrikant en de winkelier ten gunste van de laatste. De winkelier gedroeg zich passiever dan ooit, maar zijn winkel werd als ontmoetingsplaats met de klant veel belangrijker. Kleinverpakking bleek daarbij een geducht marketing-instrument op te leveren. Voor het moment zat er niets anders op dan dat het filiaal in Schiedam zelf ging verpakken. Maar ook daarbij dienden zich allerlei problemen aan. Welke materialen moesten er gebezigd worden? De papier- en verpakkingsfabrikanten bleken aanvankelijk even ongeïnteresseerd in zelfbediening te zijn als hun collega’s van de levensmiddelenindustrie, zodat Legerstee en Ab zelf keuzes moesten maken. Proefondervindelijk kwamen zij erachter dat zelfbediening op dit punt volledig andere eisen stelde dan toonbankzaken. De zakjes die voor de tijdelijke verpakking in de toonbankzaken zeer geschikt waren, veroorzaakten bij de langere opslag van de zelfbediening schimmel en vochtverlies. Luchtdoorlatend papier was over het algemeen te verkiezen, maar in hoeveel lagen diende dat te worden aangebracht om de inhoud te kunnen dragen? Intussen had papier als nadeel dat de klanten niet BEDIEN UZELVE 127

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 132