AMERIKA Bil ALBERT HE1IN de een nieuwe injectie. Er werd door een aantal mensen buiten de filiaalbedrijven een ‘Contactgroep Opvoering Productiviteit’ opgericht, die in 1953 een reis naar de Verenigde Staten maakte en met een lofzang op de zelfbediening terugkeerde. Vervolgens was het Th. Hopman, directeur van de Stichting Ondernemers-oplei- ding in het Kruideniersbedrijf, die in 1954 een bus met oplegger, waarin een com plete zelfbedieningswinkel was nagebouwd, door het land liet rijden, zodat kruideniers het systeem vlak bij huis konden bestuderen. Klaarblijkelijk werkte deze aanpak, want tegen het eind van het decennium hadden ruim tweehonderd zelfstandige kruideniers zich bekeerd tot zelfbediening. Albert Heijn volgde een geheel eigen koers naar zelfbediening. Het onderwerp als zodanig kwam voor het eerst ter sprake in een directievergadering in april 1948, dus ongeveer een half jaar voordat Van Woerkom zijn primeur lanceerde. De aanwezi gen discussieerden in het algemeen over de kans van slagen van een self-help-shop in Nederland en achtten die niet groot, maar zij wilden wel de ervaringen afwach ten die stafmedewerker Jo Legerstee zou opdoen tijdens een studiereis door de Verenigde Staten. Die reis was min of meer een initiatief van Legerstee zelf geweest. Legerstee - op negenjarige leeftijd in een speciaal op maat gemaakte stofjas in het kruidenierszaakje van zijn vader begonnen, maar later bewust naar het grootwin kelbedrijf overgestapt - was in de oorlog grossierhouder voor Albert Heijn in Den Haag. In november 1944 had hij net als alle andere chefs een enquêteformulier van het hoofdkantoor gekregen, waarin praktische vragen werden gesteld over de gewenste inrichting van filialen die herbouwd moesten worden. Legerstee had meteen de vrijheid genomen om te pleiten voor ‘levensmiddelenwarenhuizen’ in de grote steden, waarin naast de bekende kruidenierswaren ook fruit, vlees, vis en gebruiksartikelen werden verkocht. Bovendien had hij het onderwerp ‘Amerika’ aangeroerd. Volgens hem moesten er na afloop van de oorlog enkele deskundigen naar dat land worden gestuurd, want? ‘Minstens vijf jaar zijn we achter’. Het was tekenend voor de open sfeer in het bedrijf dat iemand met dergelijk commentaar na de bevrijding direct naar Zaandam werd uitgenodigd en assistent van verkoop leider Ter Wee mocht worden. In mei 1948 kon hij naar Amerika vertrekken. Vijf maanden later kwam Legerstee terug, laaiend enthousiast. Hij had er te beginnen allerlei ideeën opgepikt die in Zaandam al sluimerend aanwezig waren maar nu konden worden aangescherpt. First in, first out was zo’n idee, even als de reden waarom men bij inruil makkelijk coulant kon zijn: vergeleken met het 122 om

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 127