Bedien uzelve In 1916 had een zekere Clarence Saunders in Memphis, Tennessee, een kruideniers winkel geopend met de speelse naam ‘Piggly Wiggly’, waar zijn klanten - mogelijk dacht hij over hen als biggetjes! - eigenhandig de artikelen van de planken konden pakken. Saunders’ idee was niet nieuw, want sinds een jaar of vier bestonden in het zuiden van Californië winkels met zogenoemde self service, maar hij had wel een vorm bedacht die ervoor zorgde dat self service niet automatisch verviel in self sale: zijn winkel kende als eerste een tourniquet bij de ingang en een check out met kas register bij de uitgang. Saunders startte een keten ‘Piggly Wiggly’s’ en kreeg - het was midden in de Eerste Wereldoorlog; vanwege de mobilisatie was er nauwelijks mannelijk personeel voor handen - direct navolgers, die zelfs zijn speelse naam imiteerden: Humptey-Dumptey stores, Jitney Jungle, enzovoorts. Die speelsheid was ook zeker de boodschap van dit soort winkels: zelfbediening was leuk en grap pig, hoewel men er contant moest betalen; poffen kon absoluut niet meer. Het idee van zelfbediening keerde vervolgens terug naar Californië. Tot dusver was er ook in de Verenigde Staten een strikte scheiding geweest tussen de verkoop van droge kruidenierswaren en van verse groenten, fruit en vlees. Halver wege de jaren twintig echter ontstonden in Los Angeles grote voedselmarkten waar het volledige levensmiddelenpakket in zelfbediening en tegen minimale prijzen werd aangeboden. Enerzijds ging het om boeren die hun produkten samenbrach ten, zoals de Chapman Park Drive-in Market; anderzijds om particuliere onderne mers die zelf de diverse artikelengroepen vergaarden, zoals de Alpha Beta Food Markets. Deze markten waren ver buiten het centrum gelegen, zodat ze makkelijk bereikbaar waren voor auto’s, en bezaten uiterst eenvoudige behuizingen: oude haciënda’s en verlaten fabriekshallen, waar de artikelen in grote massa’s op planken en kisten of in torens werden uitgestald. Vanwege deze wijze van presenteren (Pile it High and Sell it Cheap) zou men deze markten ‘supermarkets’ gaan noemen, overeenkomstig het Hollywood-jargon van die jaren.1 AMERIKA IN EUROPA

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 120