VAN AMERONGEN Aansluitend werd de controle in de winkels versterkt. De dienst die zich daarmee bezighield bestond sinds de oprichting uit twee controleurs, maar direct na de bevrijding werden er zeven rayonleiders aangesteld, met daarboven twee hoofd-rayonieiders. Een nieuw wapen kregen de rayonleiders in ‘Madame x’. Zij trok als anonieme klant langs de winkels en deed vervolgens verslag aan de rayon leiders. Madame X ging in haar observaties behoorlijk ver. Zij noteerde dat een chef een ‘erg rode neus’ had en opgewonden was; dat hij bij het afwegen van de boodschappen zijn mond niet helemaal gesloten hield, en na afloop wel ‘Dag mevrouw’ zei, maar geen ‘Dank u’.56 Voor de rayonleiders was het uiteraard pijn lijk met dit soort recensies bij de chefs aan te komen, maar na verloop van tijd hoefde dat ook niet meer, want de chefs vermoedden op het laatst in elke onbeken de vrouwelijke klant ‘Madame x’. Tijdens de eerste vergadering met de nieuwe commissarissen in maart 1948 kwam meteen de vraag aan de orde of het vanwege alle moeilijkheden niet wenselijk was een belangengemeenschap met een ander filiaalbedrijf te zoeken. Simon de Wit werd in dat verband genoemd, evenals de Edah, die zich twee jaar later zelfs voor overname aanmeldde maar een te hoge prijs bedong.57 Op zeker ogenblik kreeg Gerrit Heijn te horen dat ook W. van Amerongen G.Azn NV naar samenwerking zocht, op dat moment de meest vooraanstaande van de drie. Van Amerongen, opgericht in 1833, afficheerde zich als ‘Neêrlands oudste kruideniersbedrijfhoewel De Gruyter vijftien jaar ouder was. Als ketenbedrijf was het wel een van de oudste: Van Amerongen telde bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog meer filialen dan welke firma ook; en vermoedelijk was die aan spraak daarop gebaseerd. In die periode was Van Amerongen ook toonaangevend. Het ging al in 1911 op de NV-vorm over - onder de naam NV Nederlandsche Handelsvennootschap v/h W. van Amerongen G.Azn - en bracht als eerste een prijscourant uit die het aanzien had van een klantenmagazine. Een broedertwist (het gaat heel goed tussen broers of heel slecht) haalde echter de potentie uit het bedrijf. In 1914 scheidde zich van Van Amerongen de vana af, die op zijn hoogte punt ruim tachtig filialen zou tellen. In 1936 werd Van Amerongen bovendien getroffen door het vroegtijdig overlijden van het laatste lid van de oprichtersfami- lie. Een zekere P.J. Dijkstra nam hierop het roer over. Dijkstra was een kunstlief hebber en een vriend van wereldkampioen Max Euwe, die zelfs jarenlang als administratief directeur in het bedrijf te werk werd gesteld om hem een basisinko- 112 I 1

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 117