van Op 20 maart 1951, volkomen onverwacht, kreeg Daamen bericht van de Politieke Recherche dat de cpn aan de voorzitter van de Kern, Jo Nak, opdracht had gegeven om ‘ten koste van alles’ het produktiebedrijf stil te leggen, als begin van een actie in de hele Zaanstreek. De achtergrond hiervan was een poging van de CPN om een lan delijke loonsverhoging van tien procent te krijgen, terwijl in de Stichting van de Arbeid juist over een loonsverhoging van vijf procent werd onderhandeld. Enigszins ongelovig - de loonpolitiek werd immers op centraal niveau vastgesteld en kon geen onderwerp van discussie in de Kern zijn - werd die middag een verga dering met de Kern belegd. Nak en de zijnen eisten inderdaad een loonsverhoging, zij het niet van tien maar van vijf procent. Dit leek gematigd, behalve dan dat Albert Heijn daartoe nooit zelfstandig kon besluiten. Niettemin beloofde Daamen dat als de toestemming van de Stichting van de Arbeid zou loskomen, de loonsver hoging met terugwerkende kracht zou worden uitbetaald. Die toestemming kwam twee dagen later, waarna de kwestie uit de wereld leek te zijn geholpen. Inmiddels echter waren de verhoudingen binnen de Kern danig ver stoord. De leden van de Eenheidsvakcentrale hadden het gerucht verspreid dat Albert Heijn de loonsverhoging eenvoudig had geweigerd, en op de fabrieksmuren had iemand met grote letters geschilderd: ‘staakt’ - een absolute vloek voor een detaillist in levensmiddelen, die zich immers vóór alles heeft te identificeren met zijn klanten. De overige leden van de Kern waren zeer verbolgen en dreigden het vertrouwen in hun voorzitter op te zeggen. Voordat het zo ver was, besloten Jan en Gerrit Heijn op 31 maart de Kern te ontbinden, wegens gebruik van dwang in plaats overleg. Hoewel er vrijwel onmiddellijk verkiezingen voor een nieuwe Kern in het vooruitzicht werden gesteld, riep op 3 april een compaan van Nak, Jan Vlietman, industry. Er kwam een loonstelsel gebaseerd op tarieven en werkclassificatie. Er werden ideeënbussen opgehangen (februari 1948) en er was al een opvolger van het naamloze personeelsblaadje dat in de oorlogswinter had opgehouden te bestaan: AH-cocktail, wat later toch te frivool werd geacht - vanaf april 1946 zou het AH- Flitsen heten.30 Het startschot tot al deze veranderingen lag feitelijk bij de instelling van een gekozen ‘Bedrijfskern’ voor het Zaanse personeel in september 1945. In deze Kern werden de belangrijkste sociale kwesties besproken. Omdat er zulke goede vorderingen werden gemaakt was het gezag van de Kernleden groot. Aangezien acht van de twaalf leden gelieerd waren aan de Eenheidsvakcentrale konden met name dezen pochen: ‘Zie, waar wij sterk zijn, worden de beste lonen van de Zaanstreek betaald!’31 102

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 107