ONTROUW EN OPROER Een andere handicap bij de herstelwerkzaamheden lag op sociaal vlak. Van ouds her waren de interne verhoudingen bij Albert Heijn sterk patriarchaal geweest, tot foezelen, maar Gerrit Heijn hamerde voortdurend op kwaliteit. Hij verbood ‘gau- wigheidjes’ (het ongezien inpakken van mindere waar) en waarschuwde dat de bui tenwereld sterk lette op de winkels van Albert Heijn. Als daar iets goeds gebeurde dan werd dit door anderen direct nagevolgd, als er iets verkeerds gebeurde dan zei de klant onmiddellijk: ‘Zie je wel, ah is een volkszaak.’ Om de schaarste enigszins te verlichten, bedacht inkoper Ligtenstein een stunt. Hij kocht in 1947 de hele vangst van de walvisvaarder Willem Barendsz. op, liet het walvisvlees inblikken met wat rundvlees erbij om het iets vetter te maken, en presenteerde deze combinatie als haché. Hoewel alle kranten erover schreven en het nieuwsgierige publiek de blikken vlot afnam, was dit een eenmalig verkoopsuc ces. Walvisvlees smaakte niet tranig, zoals het bange voorgevoel wilde; het leek zelfs op kalfsvlees. Maar om een of andere reden wenste niemand het twee keer op zijn bord te hebben. Mogelijk speelde hierbij het gegeven een rol dat een walvis min stens honderd jaar oud moet zijn voordat hij vangrijp is; men eet als het ware met zijn voorvaderen mee.24 Op normaal, ongerantsoeneerd vlees moest het publiek intussen wachten tot 1949, evenals op produkten als brood, melk, eieren, suiker, snoepgoed en tabak. Ook thee was vanaf dat jaar weer vrijelijk te krijgen, zij het dat Nederland inmid dels van een thee-drinkende een koffie-drinkende natie was geworden, wat mede te maken had met het feit dat surrogaten voor koffie tijdens de oorlogsjaren beter waren geweest dan die voor thee.25 Niettemin, bonloze koffie verscheen eerst in 1952, waarmee de distributie pas echt was opgeheven. Zaandam AFBRAAK EN WEDEROPBOUW 99 Een naoorlogse stunt van inkoper Maurits Ligtenstein om het tekort aan normaal vlees te omzeilen: walvisvlees. Maar niemand wilde het voor de tweede keer op zijn bord hebben. BONVRiJ ^C//E yAN MET 107. RUNDVETNETTO 650 GRAM

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 104