snoof Van Meer slechts vol verachting. Oom Gerrit had meteen de pik op hem. Hij zei: “Zolang ik hier iets te vertellen heb, wordt Van Meer nooit directeur.” Het werd een kwestie wie de langste adem had. Om het algemene peil van het management te verhogen stuur de ik in de loop van een paar jaar zo’n veertig mensen naar de m m m -cursus van Bernardo Trujillo, als eerste Van Meer. Terugge komen zette Van Meer direct een betere opleiding voor het winkel personeel op. Vroeger was het zo dat we alleen aan het laagste niveau cursussen gaven, nu begonnen we met het hoogste niveau, de bedrijfsleiders. Dit was overeenkomstig de wijsheid van de eer ste Nederlandse management-consultant Ydo: “Als je een kerst boom met echte kaarsjes aansteekt moet je bovenaan beginnen.” Omdat de bedrijfsleiders de situatie rond de verswaren voortdu rend in de gaten moesten houden, met het bijbehorende afprijzen, afboeken en doordraaien, hadden zij een agressievere instelling nodig. Van Meer had daarbij een goeie aan Cor Govers, die in hotel Bouwes in Zandvoort de bedrijfsleiders in groepjes bijeenriep, waarbij het er net zo gedreven aan toeging als bij Trujillo. Govers liep ook stellingen omver die de bedrijfsleiders in elkaar hadden geknutseld, hij sloeg op een vast tijdstip zijn aanwijsstok kapot en hij hamerde op de grondregel dat geen vierkante centimeter van de winkel onbenut mocht blijven. Na afloop waren veel bedrijfslei ders zo geladen dat zij eigenhandig de koperen poten onder hun winkelstellingen afzaagden, opdat er boven nog een plank bij kon. Aansluitend konden we de bedrijfsorganisatie aanpakken. Ik zal niet zeggen dat die organisatie een janboel was, maar er zaten te veel dwarsverbanden in die extra werk veroorzaakten. Ook be stond er nogal wat ruis door archaïsche toestanden. Zo hadden de vrouwen van filiaalhouders tamelijk veel macht, hoewel zij niet bij ons in dienst waren. Dit was een overblijfsel uit de tijd dat de fili aalhouders met hun gezin boven de winkel woonden. Een ander overblijfsel was Madame x. Zij was een anonieme klant die in niet mis te verstane termen over bezoekjes aan winkels rapporteerde, wat haar tot een soort kinderschrik voor de filiaalhouders maakte. Madame x hoorde bij de ‘checks and balances’ van het kleine fami- 96

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 98