89 drie winkels in één vonden, maar de algehele sfeer. De supermarkt was de eerste winkel die een neutrale signatuur had. De super markt kende geen katholieke, protestantse of socialistische klan ten. Het deed er niet toe van welke omroep je lid was of op welke partij je stemde. Je mocht jong en oud zijn en bemiddeld en onbe middeld. Iedereen kwam er, zelfs mannen. Ja, ik denk dat mannen via de supermarkt de weg naar andere winkels hebben gevonden. Mannen gingen vroeger helemaal niet naar een winkel; ze zetten hun vrouw erbij af en wachtten dan zelf in een restaurant of café. Via de supermarkt hebben ze die drempel overwonnen, al valt mij wel op dat ze zich daar nog steeds verlege ner gedragen dan vrouwen. Het is de omgekeerde situatie van die in het verkeer. In een supermarkt hebben mannen een veront schuldigende houding, zo van: eigenlijk heb ik wel iets beters te doen. Hetzelfde zie je als ze achter een kinderwagentje lopen: meestal half erachter. Ikzelf verschil hierin van andere mannen. Mensen denken zelfs vaak dat ik bij het bedrijf hoor, want ze schie ten mij in een supermarkt om de haverklap aan om te vragen waar de macaroni of het brood staat. Ook in het buitenland overkomt me dat. Om met Vance Packard te spreken: vermoedelijk vertoon ik nog minder dan veertien oogknipperingen per minuut als ik in een supermarkt ben. In 1958 ging ik voor de eerste keer naar Amerika, samen met Herma en onze zoon Albert, die op 24 mei 1955 was geboren en al een heel kereltje was. We staken de Atlantische Oceaan over met de Nieuw Amsterdam en kwamen in New York aan, waar we werden opge wacht door Silvain Frey van de Chamber of Commerce. Frey was een heel plezierige, artistieke man die maar liefst tien talen sprak; we zien elkaar nog geregeld. Ik liep eerst stages van een maand bij Grand Union en bij Kroger en ik was van plan nog een weekje met mijn gezin door te brengen, toen Frey mij uitnodigde mee te gaan naar een nachtclub, waar hij me met iemand kennis wilde laten maken.

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 91