84 een Gold Label voor 4,25 neergezet. Dit waren belachelijk lage prij zen voor een likeurwijn, maar sherry werd aanvankelijk zo excen triek gevonden dat de prijs er niet toe deed. En toen iedereen die prijs kende, waren wij Nederlands genoeg om er verder het zwijgen toe te doen. Nederland werd binnen de kortste keren de grootste sherrydrinkende natie ter wereld en wij de grootste sherry-impor- teur. We hadden inmiddels afgesproken dat alle bedieningszaken moes ten worden vervangen door zelfbedieningszaken; in 1971 zou de laatste bedieningszaak dichtgaan. Zelfbediening was zo aangesla gen dat zij ook in andere branches doordrong, om te beginnen in de warenhuizen. Ik denk overigens dat veel detaillisten zich daarbij hebben laten leiden door wat de voornaamste criticaster van het systeem, Vance Packard, heeft geschreven. In The Hidden Persu aders uit 1957 haalde Packard een vrij bizar onderzoek aan naar het aantal oogknipperingen dat klanten in een zelfbedieningszaak ver tonen. Normaal is dat mensen dertig keer per minuut met hun ogen knipperen, bij spanning wordt dat zestig keer en bij ontspan ning twintig keer. De hypothese van het onderzoek luidde dat klanten in een zelfbediening eerder bij zestig zouden zitten dan bij twintig, vanwege de stress die het immense aanbod zou veroorza ken. Met behulp van filmcamera’s ontdekte men echter dat het er minder waren dan twintig, namelijk veertien. Om dit uit te leggen werd de conclusie honderd graden gewijzigd. Er werd niet meer gesproken over stress maar over een ‘hypnoïde trance’ waarin de klanten zouden verkeren. De klanten zagen, aldus Packard, in de winkel zelfs hun vrienden over het hoofd en waren helemaal begoocheld door de overvloed om hen heen, die zij meer bij konin- gen en keizers vonden passen dan bij zichzelf. Ik mag dit soort dingen graag lezen. Ik herken er ook iets in. Mensen in een zelfbediening lijken inderdaad een beetje afwezig, maar dat komt volgens mij omdat ze nadenken over wat ze zullen

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 86