8o onze morele moed. We hebben sindsdien het middel van de struc turele prijsverlaging als een vast onderdeel in onze bedrijfspolitiek opgenomen. Prijsverlagingen dragen net als incidentele stunts een gevaar in zich. Je krijgt koopjesjagers in de winkel, wat een hoop drukte geeft en je vaste klanten afschrikt. Wij wilden ook niet alleen voordelig zijn. We wilden de klanten juist met nieuwe artikelen kennis laten maken. Vandaar dat we in diezelfde tijd de bekende slagzin: “Albert Heijn maakt u het leven goedkoper” vervingen door: “Albert Heijn, voor kwaliteit”. De vraag bleef wel hoe we de klanten konden over tuigen om dingen te kopen die ze nooit eerder hadden genomen. Op een dag klopte Aronson bij me aan: hij wilde iemand voor stellen die fysiek zijn tegenbeeld was. De man, Martin Lederman heette hij, was kogelrond en bepaald niet wereldvreemd, gelet op de gages die hij vroeg. Lederman was van oorsprong een Duitser maar inmiddels Amerikaan geworden en had zich gespecialiseerd in het jonge vak merchandising, dat bestudeert hoe je koopwaar aan de man kunt brengen. In de praktijk word het begrip mer chandising dikwijls gebruikt voor de na- en bijverkoop rond pop sterren en voetballers, maar qua activiteit is merchandising typisch voor de detailhandel; het begrip marketing zit er als het ware vóór en hoort daarom meer thuis bij de industrie. En Lederman was een merchandiser. Hij had eerder met succes de Bijenkorf op het spoor gezet van themareclames en van wat hij ‘Events’ noemde, zoals een Franse en een Amerikaanse week. Voor ons maakte Lederman een tweedelig Merchandising Book, waarin hij met kleurpotlood aller lei kreten noteerde. Eerst dacht je: ‘een charlatan’, maar als je zijn schrijfsels bestudeerde bleek er een hecht verband tussen te be staan. "Play the winner” was zijn algemene advies en dat wilden wij wel. Zijn kritiek op ons luidde dat we nog te veel werkten volgens de personal sellingvan de bedieningszaken en niet volgens de mass selling van de zelfbedieningszaken. Hij bedoelde daarmee dat wij en niet de klanten bepaalden wat we verkochten, en dat was een punt waarover de twee generaties van mening verschilden. Wij hebben nooit, zoals De Gruyter, alleen eigen producten gevoerd, maar de oude generatie koesterde wel bezwaren tegen

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 82