We begonnen met die obligaties in februari 1955, waarbij we alle publicitaire middelen inzetten die we kenden: een brochure, een persconferentie en AllerHande. Bureau Van Hulzen had de presen tatie misschien te zwaar aangezet door te stellen dat de obligaties gezien moesten worden in het licht van een groeiende belangenge meenschap tussen producenten en consumenten (Duttweilers echo), wat ons in de progressieve pers op een kat kwam te staan. Maar de klanten zelf vonden de obligaties geweldig. Om zoveel mogelijk zegels te kunnen verwerven zorgden ze bij hun bestellin gen steeds volle guldens te krijgen en er waren mensen die voor buren en familieleden bij ons boodschappen kwamen doen. De obligaties werden zelfs op de beurs verhandelbaar, waar ze op een gegeven moment 150 procent deden. Handige jongens zagen daar in weer aanleiding om voor losse spaarzegels elf a twaalf cent te bieden. We moesten al met al zeven keer een emissie doen, totdat we in 1962 ruim 42 miljoen gulden hadden binnengehaald, oftewel 850.000 obligaties. Goed, de contouren waren uitgezet om meer klanten naar ons toe te lokken. Hoe konden we er nu voor zorgen dat ze bij ons zoveel mogelijk zouden inslaan? Het prijsniveau was (en is) daarvoor uiterst belangrijk. In januari 1954, vlak voor de welvaartsronde, hadden we als variant op de oude Kwartjesreclame in één keer vijf entwintig artikelen tien a twintig procent in prijs verlaagd. We wil den op die manier voorkomen dat er een spiraal van stijgende prij zen en lonen zou ontstaan, waarmee niemand gebaat was. We namen met die prijsverlaging eigenlijk een voorschot op die welvaartsronde, in de hoop dat onze omzet zo zou stijgen dat de lagere marges werden goedgemaakt. Nu, we werden daarin niet teleurgesteld. Andere ketens kwamen in dezelfde periode met vergelijkbare acties, maar omdat wij een uitstekende p r hadden, beschouwde het publiek ons als de prijsverlager bij uitstek. Nooit eerder ontvingen we zoveel bijval. Een krant prees ons zelfs om 79

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 81