a rosserie. Er reden er nog geen tien van in Nederland en dat was wel te begrijpen: onze VandenPlas remde verdomd slecht, we hebben er drie keer mee tegen een muurtje aan gezeten. Je kunt beter gewone auto’s nemen. Dat is je in Nederland trouwens geraden ook. Als in Engeland lord Sainsbury van de gelijknamige winkelke ten in een Rolls Royce rondrijdt, vindt iedereen dat heel gewoon, maar als ik hetzelfde in Nederland zou doen, zouden de mensen zeggen: “Daar gaan mijn centen!” Waarom vertel ik dit allemaal? Ik heb eens bij John Updike gele zen dat mensen in de jaren vijftig bevangen zijn geweest door gevoelens van schuld en dankbaarheid. Het eerste heeft te maken met het slechte geweten dat de Duitsers het Westen tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben bezorgd, wat daarna nog eens ver sterkt werd door ons eigen ongelukkige optreden tijdens de deko lonisatie. Tegelijk, en daaruit komt die dankbaarheid voort, waren we er nog. En we hadden een duidelijk doel: welvaart voor ieder een, ongeacht klasse of aanleg, zodat we het ideaal van het ‘Vrije Westen’ werkelijk konden waarmaken. Wij hadden daarom weinig kapsones. We wilden gewoon zijn, makkelijk, aardig, zij het wel op basis van onderling respect en fatsoen. In onze behoefte aan ge woonheid gingen wij niet zo ver als vandaag, want ziekte en dood verbloemden wij, en we waren ook niet goed in het uiten van diepe emoties. Maar onze behoefte aan aardigheid was welgemeend. We zaten in hemdsmouwen op kantoor als het warm was, we luister den naar het BBC-Light Program, we keken naar de films van Doris Day en lazen de columns van Godfried Bomans. Intussen was het moeilijk genoeg om die wereld te vestigen. Met de zelfbediening hadden we als bedrijf een stap in de goede richting gezet, al waren we er nog lang niet. Zoals gezegd was het grootwinkelbedrijf in de oorlog danig verzwakt en dat werd in de eerste jaren daarna niet beter. De distributie was in 1952 voorbij, maar in het kader van de wederopbouw werd een geleide loonpo- 72

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 74