meer.” Ik corrigeerde dat met: “Mevrouw, u vergéét zoveel minder”. Die eerste dag haalden we een omzet van 8000 gulden, wat even veel was als de weekomzet in onze grote filialen. We konden het niet aangesleept krijgen en moesten op stel en sprong hulp uit Zaandam inroepen. Eenmaal op het schap vlogen de artikelen, waaromheen we altijd hele verhalen hadden moeten houden, uit zichzelf weg; ik zie nog de scheve lach van oom Gerrit toen hij dat opmerkte. We wisten dan ook direct dat we het niet bij deze ene zelfbediening zouden laten; we zouden een keten ervan opzetten, waarover ik nu wél de leiding kreeg. Nog in hetzelfde jaar openden we een zelfbediening in Veendam en Breda. Er rezen steeds nieuwe moeilijkheden. Hadden we in Schie dam met de autoriteiten afgesproken dat we voor de tl-buizen in de stellingen om de twee meter een stopcontact zouden aanbren gen, in Veendam gold weer dat we per stelling slechts één stopcon tact mochten gebruiken. Zo moest je telkens door een woud van plaatselijke regelingen werken, die niet ‘plaatselijk’ maar willekeu rig waren. Hinderlijk was ook dat veel fabrikanten (en groothan delaren) zich afwijzend bleven opstellen. Misschien voelden de fabrikanten onbewust dat een zelfbedieningskruidenier een heel ander wezen is dan een traditionele kruidenier. Bij de laatste kon den ze hun artikelen mudsgewijs afgeven, op een moment dat het hun uitkwam; dat de man daardoor meestal te grote voorraden had, was niet hun zorg. De zelfbediening stelde daarentegen zowel aan de verpakking als aan de belevering strikte eisen. Dat de fabrikanten niet in de gaten hadden dat ze iets aan de ver pakking moesten doen, is het vreemdst. Bij de zelfbediening werd de winkel als ontmoetingsplaats met de klanten veel belangrijker, omdat de artikelen zichzelf moesten promoten. Dit had de fabri kanten toch op het juiste spoor moeten zetten, maar voorlopig toonden ze zich slechts verontwaardigd over het feit dat ze met kruideniers te maken kregen die niet in hun schulp kropen wan- 68 L MM

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 70