63 zelfbediening. Na Van Woerkom waren ook enkele ketens gestart met zelfbedieningswinkels, waaronder de Spar, de Edah en Simon de Wit. Wij konden deze zaak niet laten lieren. Het merkwaardige was dat mijn vader en oom dat eerder erkenden dan J.W. de Vries, Dirk ter Wee en Maurits Ligtenstein. Ze zeggen weleens dat buitenstaanders in een familiebedrijf altijd een vernieuwende invloed hebben, maar dat was in deze kwestie beslist niet zo. Met name De Vries was een uitgesproken tegenstander van het zelfbe- dieningssysteem. Volgens hem moest Albert Heijn juist meer servi ce gaan verlenen, omdat er na de oorlog steeds minder inwonende dienstmeisjes overbleven. Mijn vader en oom Gerrit zagen in dat dat juist een extra reden was om zelfbediening uit te testen: moge lijk kon je op die manier huisvrouwen tijd laten besparen. Omdat ikzelf een hekel had aan wat ik te doen had, hapte ik onmiddellijk toe toen mijn vader me vertelde dat we een proef zouden gaan nemen. Ik zei: “Geef mij die verantwoordelijkheid dan.” Eind 1951 begon ik met de voorbereiding van de eerste zelfbedie ning. Ik had niet de verantwoordelijkheid gekregen, maar was toe gevoegd aan Jo Legerstee, een bijzonder iemand. Legerstee was ruim tien jaar ouder dan ik en had al een hele carrière achter de rug. Op negenjarige leeftijd was hij in een aangepast jasje in het kruidenierszaakje van zijn vader begonnen en hij had zich sinds zijn overstap naar Albert Heijn als een speer omhoog gewerkt. Legerstee bezat ook de ideale eigenschappen voor een moderne kruidenier. Hij had niet alleen gevoel voor artikelen (hij was bij voorbeeld een uitstekend kok), maar hij kon zich ook verplaatsen in de klant. Van hem is de uitspraak dat er geen zeurende en zani kende klanten bestaan - of nee, zo sterk drukte hij zich niet eens uit: er bestonden volgens hem geen ‘lastige’ klanten. In al zijn ver fijning toonde Legerstee bovendien belangstelling voor nieuwe ontwikkelingen. Op zijn eigen voorstel was hij al in 1948 op studie reis naar Amerika geweest, waar hij zaken vandaan had gehaald als

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 65