dag kwamen we voor een borrel bijeen in het Vooronder, waar oom Gerrit met gekke verhalen commentaar leverde op de gebeurtenis sen van de afgelopen week. Stof voor die verhalen was er genoeg. Omdat het bedrijf nogal groeide, werd het hoofdkantoor om de haverklap verbouwd; het leek wel alsof ergens een ‘Stichting tot Instandhouding van Continue Verbouwingen aan het a h -Hoofd kantoor’ bestond. Al dit getimmer en gemetsel gaf aan dat we in een overgangsperiode zaten, waarin een hoop te lachen viel maar ook zorgelijke dingen gebeurden. Oude verhoudingen werden op de proef gesteld. Zo was Albert Heijn, net voordat Herma en ik in het huwelijk tra den, met de eerste en enige staking in zijn geschiedenis geconfron teerd. Mijn vader en oom hadden in de fabriek jaren lang de vak bonden buiten de deur weten te houden, maar in de sfeer van doorbraak die na de oorlog heerste kon dat niet langer. Ze betaal den voor hun bevoogding een hoge prijs: niet het constructieve nvv of cnv kreeg binding met de arbeiders maar de communisti sche Eenheidsvakcentrale. Gelukkig waren er tijdig maatregelen genomen om het werkklimaat in de fabriek te verbeteren. Ir. Nico Daamen, de directeur van de Oostzijde, had samen met zijn perso neelschef Henk Engel (de latere schoonvader van mijn broer Ger rit Jan), de ‘human relations-approach’ geïntroduceerd, tegelijk met Philips en Hoogovens. Langs deze weg waren zaken als kader- trainingen, werkclassificatie, een ideeënbus, een personeelsblad en een gekozen Bedrijfskern binnen het bedrijf gekomen, die toen behoorlijk vooruitstrevend waren. De mensen van de Eenheids vakcentrale hadden daardoor niet veel op ons aan te merken, maar zoals dat vaker gaat: ze kozen juist een progressief (en dus ontvan kelijk) bedrijf uit als speerpunt van hun acties. Dat die acties niets met ons te maken hadden, kon hen weinig schelen. De Eenheidsvakcentrale ijverde op landelijk niveau voor een loonsverhoging van tien procent, terwijl delegaties van werkgevers 6o

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 62