omzetten waren in gewone toonbankzaken. Het was pas bij Dutt- weilers Migros dat ik de vernieuwende kracht van het systeem zag. Duttweiler was een kei in handling; zijn rijdende winkels bijvoor beeld werden toen al in een grote hal aan een soort lopende band gevuld, waarbij de levensmiddelen in bakken werden ingeladen. De truc met die bakken haalde hij ook bij de zelfbediening uit. Omdat hij zelf fabrieken bezat kon hij bovendien als eerste artike len volautomatisch afwegen en verpakken. Voeg daarbij dat hij over het algemeen vrij grote en goed verlichte winkels had (omdat hij daar laat mee was gestart) en het werd duidelijk dat zelfbedie ning meer was dan een andere winkelopstelling. Het haalde de gevestigde verkoopmethode volledig onderuit. In een bedieningszaak vervulde de kruidenier de hoofdrol. Zijn centrale positie achter de toonbank maakte hem het middelpunt van de winkel en als hij wilde kon hij de klanten tegenover zich bespelen. Een opgewekte sfeer in de winkel deed al veel. Ik zie nog chefs voor me die met één glimlach en één ‘goedemorgen’ de aan gesproken klant mild konden stemmen. De verkoopsessie daarna verliep als een geoliede machine. Met een juiste mix van beschei denheid en bravoure drukte de kruidenier artikelen in de hand van zijn klanten om alvast enige binding te laten ontstaan en hij liet hen ruiken en proeven. Er werd daarbij behoorlijk overleg ge pleegd, want in de tijd dat nog niet alle producten onder merk wer den verkocht, bezaten huisvrouwen een flinke warenkennis. Het hoogtepunt brak aan als de kruidenier alle opgegeven boodschappen op de toonbank had neergezet om te verpakken. Dit was de Anders nog iets?-fase. Een slimme kruidenier zag meteen welke artikelen de klant miste en welke eventueel in aanmerking kwamen voor de zogenaamde combinatieverkoop. Hij moest behoedzaam opereren. Als hij wilde, kon hij de klant in een lastig parket brengen door als extra’s steeds dure artikelen voor te stellen. De klant moest die dan ten overstaan van andere klanten weigeren, 56

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 58