53 Zelfbediening was in 1916 bedacht door Clarence Saunders uit Memphis, Tennessee. Vanwege de mobilisatie voor de oorlog in Europa kon hij nauwelijks personeel krijgen, zodat hij op een goede dag een tourniquet bij de ingang en een kassa bij de uitgang plaatste en alle artikelen verpakt en geprijsd op stellingen uitstalde: de klanten moesten voortaan hun boodschappen maar zelf doen. Saunders schafte zelfs de bezorging en de mogelijkheid tot krediet af, je diende contant met hem af te rekenen. Het enige wat hij zijn klanten bood was lagere prijzen en misschien de lol om zelf tussen de artikelen te lopen. Dienovereenkomstig gaf hij zijn winkel de alle opzichten met hem eens. Dat gold zeker voor zijn politieke opstelling. Mijn grootvader heeft zich op dat vlak eveneens geroerd; mijn vader en mijn oom principieel niet en dat heb ik van hen overgenomen. Ik ben sinds jaar en dag lid van de v v d maar ik heb me nooit als zodanig geafficheerd. Als winkelier is politiek je handel niet. Je idealen moet je in je winkel verwezenlijken, alhoe wel Duttweiler in mijn ogen ook daarin te ver ging. Klanten hoe ven heus geen aandeelhouder te zijn om een winkelbedrijf goed te laten functioneren, en ze zijn volwassen genoeg om zelf te bepalen of ze alcohol en tabak wensen te kopen (zoals ik). Bovendien vond ik Duttweilers relatie met fabrikanten niet goed, al had hij daaraan niet alleen schuld. Juist door Duttweiler raakte ik ervan overtuigd dat detaillisten en fabrikanten horen samen te werken in plaats van elkaar het leven zuur te maken. Op die manier kun je beter de strijd tegen onnodige duurte aangaan. Maar buiten dit alles was Dutt weilers algemene instelling uiterst inspirerend. Ik leerde van hem dat je als kruidenier de boer op moet om je boodschap uit te dra gen, wat trouwens mijn grootvader al deed. Ik leerde ook dat je consequent vooruitstrevend moet zijn en niet met slappe opmer kingen moet aankomen als “Vroeger was alles beter”. Bij Duttwei ler sprak die houding het meest ten aanzien van één onderwerp: de zelfbediening.

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 55