theaters, pubs en musea bezoekt, wat je in Nederland zelden doet. Wel viel mij op dat iedereen in Engeland bezig was zo snel mogelijk naar de vooroorlogse situatie terug te keren. En die situatie was lang niet altijd benijdenswaardig. Op het kantoor van Allied Sup pliers zaten de bedienden nog op hoge krukken en ze droegen van die groene oogkleppen tegen scherp licht, dat er helemaal niet was. Ie waande je in de tijd van Dickens. Ik heb eens een boek gelezen over ‘the lost victory’ van Engeland, waarin de auteur de economi sche neergang van dat land verklaart uit het hardnekkige klassen stelsel dat er heerst: altijd maar dezelfde scholen produceren altijd maar dezelfde elites. In mijn vak maakte ik in elk geval onbegrijpe lijke staaltjes van conservatisme mee. Ik zat eens bij de president van Allied Suppliers, sir Lancelot Royle, en vroeg hem waarom zijn bedrijf nooit adverteerde, zoals ik had opgemerkt. Sir Lancelot liet een geüniformeerde portier in een straatkiosk enkele kranten halen om aan te tonen dat in Engeland geen enkele kruidenier zich verlaagde tot het maken van reclame. Ik was ‘duly impressed’, te meer omdat op het Europese vasteland en in Amerika een dergelij ke opstelling al een halve eeuw was verlaten! Nee, dan Zwitserland, waar ik vervolgens naartoe ging om bij Migros te werken. Zwitserland was vanaf mijn jeugd mijn fa voriete vakantiebestemming; ik heb er jarenlang zowel ’s winters als ’s zomers een weekje doorgebracht. Er gaat iets ontwapenends van dat land uit: het is net alsof alle Zwitsers naar dezelfde kapper gaan en dezelfde Engelse lerares hebben. Tegelijkertijd vormen ze een economische grootmacht, en dat viel me juist op toen ik uit Engeland overkwam: de etalages zagen er weldadig uit en tussen de bergen hing een levenslustige sfeer. Ik meldde me in Zürich bij de oprichter van Migros, Gottfried Duttweiler, die een enorme persoonlijkheid bleek te zijn. Duttwei- ler was zijn werkzame leven begonnen als koffieplanter in Brazilië, maar zijn vrouw had niet tegen het klimaat daar gekund. Terug in eigen land zag hij het grote verschil tussen wat hij als planter voor zijn koffie had ontvangen en wat de klanten ervoor moesten beta len. Hij concludeerde dat het hele distributiesysteem van levens middelen onevenredig duur was en startte in 1925, even na mijn 51

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 53