49 levensmiddelen verkocht. Veel meer dan een kenner en keurder van etenswaren was hij een organisator en administrateur van een winkel. En winkels had je in soorten en maten: van het professio nele ketenbedrijf tot het benauwde buurtzaakje. De laatste was ver uit in de meerderheid en bepaalde daarom het beeld. Er werd niet meer in gedaan dan artikelen van grote zakken in kleine zakken scheppen, waarbij alles te koop was voor centen. Werklozen en weduwen dreven dikwijls dit soort zaakjes, al was het maar om goedkoop uit eigen voorraad te kunnen eten. Door hen moet het begrip ‘kruideniersmentaliteit’ in de wereld zijn gekomen, bij het afwegen als het ware. Buitenstaanders hebben echter nooit begre pen waar het serieuze kruideniers om te doen is geweest. Of dach ten ze werkelijk dat wij met plezier de vraag stellen: “Mag het iets je meer zijn?” Het was ons liever als wij konden zeggen: “Zal ik u wat extra’s geven?” Maar wij zouden ons dan onmiddellijk uit de markt prijzen. Ik heb me altijd verzet tegen het begrip kruideniersmentaliteit, hoe verklaarbaar het ook is. Wat is er mis met iemand die een gede gen stuk werk levert en daardoor zorgt dat mensen een steeds lager percentage van hun inkomen aan levensmiddelen hoeven te beste den? Daar komt bij dat ik thuis nooit iets van benepenheid heb gemerkt; integendeel. Ik heb mezelf daarom altijd bewust kruide nier genoemd, al spreek ik het op z’n Leids uit als ‘kruijenier’ om mijn vakgenoten te stangen. Ik heb me kwetsbaar genoeg gemaakt met mijn titel. Eens heb ik zelfs de plechtigheid aan een trouwerij ermee ontnomen. Dat was toen mijn vriend Wimab Eggers in het huwelijk trad met Anneke Schoonebeek. Ik was getuige en zoals te doen gebruikelijk las de ambtenaar van de burgerlijke stand de namen plus het beroep van de meest-betrokkenen voor. Eerst kwam meneer A, beroep: werktuigbouwkundig ingenieur. Toen meneer B, beroep: industrieel. En van mij werd gezegd: “Albert Heijn, kruidenier.” Iedereen moest lachen.

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 51