3 De essentie van de kruidenier 47 Kruideniers houden van mensen - ik zeg het gewoon zoals het is. Zij delen die eigenschap met andere dienstverleners, en ik geloof ook dat iedere kruidenier heel goed in een hotel, bij een uitzend bureau of een luchtvaartmaatschappij zou kunnen werken, maar toch onderscheidt het kruidenierschap zich. Van alle dienstverle nende beroepen is het kruidenierschap het meest bewerkelijke en het meest praktische. Het bestaat uit duizenden kleine handelin gen, die in hoge mate te systematiseren zijn en die met het oog op de hygiëne nauwgezet moeten worden uitgevoerd. Dit zijn geen handelingen waarbij je mensen dikwijls in dramatische situaties zult aantreffen. Het is met andere woorden een vak voor ordelijke en degelijke types, die zichzelf kunnen wegcijferen. Je moet er lol aan beleven om klanten met heel gewone dingen te helpen, ja, je moet van mening zijn dat er geen zeurende en zanikende klanten bestaan. Je functie is om mensen zo vlot mogelijk boodschappen te laten doen, waarbij ze net iets meer kopen dan ze van plan waren, maar niet véél meer, anders loop je het risico dat ze bij je weggaan. Wat dat betreft is het een vak van kleine triomfen. Omdat je boven dien met levensmiddelen bezig bent moet je opgewekt zijn en niet te veel aan de dood denken of aan erotiek, althans zichtbaar voor je klanten. Zo beschouwd is een kruidenier een bijna leeftijd- en geslachtsloos wezen, maar er zit ook een glorieuze kant aan zijn bestaan... De wereld van de kruideniers kent van alle kanten smalle mar ges. Dat dit voor hun handelswaar geldt is algemeen bekend, maar het geldt ook voor hun gedrag. Een kruidenier kan nooit een klant afbekken, wat mij in hotels en bij luchtvaartmaatschappijen regel matig is overkomen. De klant van de kruidenier is namelijk het publiek en niet een groep mensen. Precies dit maakt dat kruide-

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 49