46 jaar zeven minuten.” Toch is de beursgang achteraf de belangrijk ste stap in de geschiedenis van Albert Heijn geweest. Om het pro vocerend te zeggen: Albert Heijn heeft daardoor kunnen ontsnap pen aan de egalitaire verhoudingen die binnen de Zaanstreek heersen. Kijk maar naar wat er met de rest van het Zaanse bedrijfsleven is gebeurd! Op zichzelf waren die egalitaire verhoudingen prachtig, maar op een of andere manier hielden ze de toekomstverwachtin gen beperkt en leidden ze tot zelfgenoegzaamheid. Het was alsof niemand die verhoudingen mocht verstoren door te groot te wor den. Alle bekende bedrijven van weleer Verkade, Duyvis, Honig, noem maar op - zijn namelijk op een bepaald niveau blijven steken en uiteindelijk verzwolgen door de internationale fusiegolf tijdens de jaren zeventig en tachtig. Het ging nota bene om bedrijven die van oudsher boven op de commodity-trade zaten, want Nederland was daarvan voor de oorlog het wereldcentrum. Je kunt als excuus aanvoeren dat er structurele belemmeringen bestonden, zoals de kleine thuismarkt en de traditionele geslotenheid van de Zaanse familiebedrijven. Maar als je ziet wat een klein land als Zwitserland internationaal presteert en wat Sara Lee en Walmart in luttele tijd hebben gepresteerd, dan besef je dat structurele belemmeringen er zijn om te worden overwonnen. Het gaat erom dat je de ambitie hebt om dat te willen. En Albert Heijn heeft als enige in de Zaan streek die ambitie gehad, al hebben we daarvoor wel ons stinkende best moeten doen.

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 48