246 heel klein beetje beter kunnen achterlaten - hoe weinig dat ook voorstelt in het licht van de eeuwigheid of in de schaduw van een meteoor die op ons af suist. Ik ben nooit iemand geweest voor grote theorieën. Oscar Wilde zei: het geheim van de wereld zit in een detail, en als detailhande laar kan ik dat van harte onderschrijven. Ik behoor niet tot een kerk, maar geloof wel in een hogere macht. Als ik denk: ‘Potver- domme, ik wou dat Gerrit Jan tegenover me zat’ of: Wat zouden mijn vader en mijn moeder hier een akelige lol om hem hebben gehad,’ dan heb ik het idee dat de dood niet het einde betekent. Mensen zijn voortdurend bezig een brug te leggen met de andere wereld en zou dat allemaal voor niets zijn? Als mijn moment gekomen is, hoop ik wel afscheid te kunnen nemen. Je moet tegen je omgeving kunnen zeggen: “‘t Einde is dichtbij, kom gezellig een borrel drinken.” Mijn grafschrift heb ik al klaar. Hier in het landelijke Herefordshire hoor je de mensen vaak zeggen: “We’re getting there.” Tijdens de verbouwing is me dat herhaaldelijk opgevallen. Mijn grafschrift moet komen te luiden: “I got there.” Ik hoop dat men mij zich herinnert als een optimist, die het zelf ook niet kon helpen. Maar, voeg ik er snel aan toe: laat mij nog een tijdje blijven, met Monique en alle anderen die mij dierbaar zijn. Verder is er niets. Of toch! Toen ik heel jong was had ik vaak nachtmerries, maar sinds jaar en dag weet ik nooit wat ik droom, of het moet zijn dat ik lachend wakker word en me dan iets geks herinner. Maar laatst lag ik een beetje te soezen in bed en er deed zich ineens een geweldig perspectief aan me voor. Ahold mag dan geen last meer hebben van de nare roep die ons vak had, maar Nederlanders worden nog weleens meesmuilend voor een volk van kruideniers versleten. Ik zag dat dat bewaarheid gaat worden. Kijk naar onze grote bedrijven. Shell en Unilever zullen zeker blijven bestaan, maar zijn voor de helft Engels. De meeste grote bedrijven zijn eigenlijk te klein om de reis alleen te volvoeren. Dat geldt voor klm, Hoogovens, dsm, Akzo Nobel, ing Bank en ABN-Amro. Op een of ander moment zullen die een link met een buitenlandse partner moeten aangaan, als ze niet zonder meer worden overge-

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 264