245 diep in de buidel te tasten en Pudleston helemaal in de stijl terug te brengen van Chatwick, wat betekende: gespannen behang, hemel bedden en een typisch Engels kleurenamalgaam (rose, wijnrood, beige), waarover Monique de regie heeft gevoerd zonder dat het ergens kitscherig is geworden. Nu, na drie jaar is Pudleston af. Als ik op 25 januari 1997 zeventig word, is het gedaan met mijn commissariaten. Omdat het niets voor ons is om de hele dag boekjes te lezen, hebben we voor de lol iets nieuws opgestart: de bouw van een restaurant in Hereford, dat zeker zo goed als d’ Swarte Walvis moet worden. Gelukkig gebeurt dat op tien kilometer van ons vandaan, zodat we gevrijwaard zijn van het geklop en gehamer dat ons al die tijd heeft gekweld. Op Pudleston heerst rust! Ik zit op mijn Pace Saver (ik hou wel van aardige marketing: zo’n ding bespaart je stappen, wat zelfs een honderd-meterloper moet aanspreken) en rij door de hal van het kasteel naar buiten. In het hek eromheen en in de regengoten heeft Monique de letters A en M laten aanbrengen. Het kasteel is inder daad van niemand anders dan van ons. Op het terras kijk ik uit over een groene vallei en bossen en als ik naar boven ga zie ik een paar huisjes, een binnenzwembad, een conferentiezaaltje en een paardenstal, allemaal in de toon van de streek. Wat moet ik nog meer wensen? Vaak logeren vrienden en familieleden bij ons. Mijn zoon Ab en zijn vrouw Margreet hebben sinds kort een dochter, Sabine, waar door ik nu ook grootvader ben. Ab en zijn vrouw zijn allebei die renarts en laatst was ik op een grote landbouwtentoonstelling in Engeland, waar iemand mij vroeg: “Bent u nou de vader van die dierenarts?” Ik vond dat enig, maar realiseerde me ook dat ik mijn langste tijd heb gehad. Toch kan ik zeggen dat, ondanks alle tegen slagen en strubbelingen, het geluk met mij is geweest. Wat er in Afrika, in Bosnië en in Tsjetsjenië gebeurt, je wordt er doodziek van, maar het stukje van de wereld waarin ik actief was, heb ik een

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 263