komen verwijderen. Even voor kerstmis 1990 is ze heel zacht weg gegaan, haar lever was uitgeschakeld. Ik hoop innig dat zij althans voor zichzelf van haar omgeving afscheid heeft kunnen nemen. De Wiltzangk was van binnen helemaal wit geschilderd, melkwit. Als je er in je eentje was dan was je echt in je eentje. Ik nam na de dood van Olga nog meer werk op me, om niet thuis te hoeven zit ten. Tegelijkertijd ging mijn lichamelijke conditie achteruit. De spieren en zenuwen die jarenlang de gevolgen van mijn polio had den opgevangen, waren versleten. Ik moest weer met stokken lo pen, zoals ik tijdens mijn herstelperiode had gedaan. Later zou me ook dat te zwaar worden en reed ik als het even kon op een Pace Saver. Mijn dokter dacht dat ik psychische problemen had, mede omdat ik het inderdaad weleens ‘without rhyme and reason’ te kwaad kreeg. Naar aanleiding daarvan stapte ik naar Jan van de Voort, de psycholoog die jarenlang de raad van bestuur van Ahold heeft geadviseerd. Drie uur lang heb ik bij hem gezeten, we hebben elke verdrietige gebeurtenis in mijn leven doorgenomen, maar we konden geen onverwerkt leed of heimelijke woede ontdekken. Ik zei al dat ik een onverbeterlijke optimist ben. Mijn orthopeed be noemde uiteindelijk mijn probleem: ik had last van het postpolio- syndroom. Olga had op haar sterfbed een heel merkwaardige opmerking gemaakt: “Als ik overleden ben dan trouw je met Monique.” Ik heb Monique Everwijn Lange hier nog niet geïntroduceerd, maar ik kende haar al sinds 1967. Haar vader bezat ’t Reygerbosch dat we toen kochten, en ik heb daar op het terras heel genoeglijk met Monique zitten praten. Ze was een vrouw, nou ja: meisje, uit een Russische roman. Ze is op 29 februari geboren, ook nog met de helm op, en bezat in haar jeugd de gave tot voorschouw: ze heeft ooit voorspeld dat haar ouderlijk huis in vlammen zou opgaan, wat uitkwam. Ondertussen geldt: geen nuchterder tante dan Monique. Als je het hoort, geloof je het niet, maar haar familie 242

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 260