Na de Eerste Wereldoorlog wist mijn grootvader een tijdlang niet wat hem te doen stond. Zijn bedrijf telde 75 winkels en bijna vier honderd personeelsleden, waarmee een omzet werd behaald van 7,5 miljoen gulden. Hij had nog jaren kunnen doorgaan, maar hij voelde dat zijn kracht afnam. Ondanks zijn 55 jaar had hij af en toe last van geheugenstoornissen, wat aan het eind van zijn leven Hiermee is niet het hele verhaal verteld, want Alberts ideaal was om luxe artikelen tegen een zo laag mogelijke prijs te brengen. En daarvoor gebruikte hij nu juist zijn fabriekjes. Iemand vroeg me eens spottend: “Wat waren eigenlijk de luxe artikelen die de oude Ab produceerde?” Hij zal gedacht hebben aan Mexicaanse zalm mousse of iets dergelijks, die toen inderdaad niet in de winkels te krijgen was. Maar ulevellen, zuurballen en limonadesiroop waren in die tijd voor de meeste mensen wel degelijk luxe. Wij vinden zulke artikelen al zo banaal, dat we bijna niet kunnen geloven dat mensen het eeuwenlang zonder hebben moeten stellen (tenzij je aan het omgekeerde denkt: Rembrandt van Rijn met een pak Albert Heijn-koekjes). Met zijn eigen productie forceerde Albert bovendien dat fabri kanten van levensmiddelen op hun beurt hun prijzen steeds lager moesten stellen. Misschien is dit wel de belangrijkste invloed ge weest die ketens als Albert Heijn op het prijsniveau hebben gehad. Lage prijzen voor levensmiddelen werden daardoor gewoon; het publiek wist op den duur niet beter. Ook de weerzin tegen fa- brieksproducten verdween. Uiteindelijk aten zelfs deftige dames fabrieksjam en voelden ze zich niet te beroerd om voor hun bezoek biscuits van merkfabrikanten (of van Albert Heijn) op een schaal tje te leggen. In zulke dingen volgden zij arbeidersvrouwen. De prijsrevolutie in levensmiddelen, in gang gezet door mensen als mijn grootvader, is met andere woorden opgestegen van arm naar rijk. En zoals iemand mij jaren later in Amerika vertelde: “Poor people need low prices, rich people love them.” 23

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 25