238 we ons materieel geen zorgen meer hoefden te maken en omdat we geen verstand van beleggen hadden; het mandje waarin onze eieren lagen kenden we tenminste. Het Weerpad b v had bij de start een belang van 7,3 procent, maar dat zakte tot 6,8 procent, toen we bij een emissie verstek lie ten gaan. Het fonds telde aanvankelijk negen deelnemers, na de dood van Gerrit Jan veertien, omdat zijn vrouw en zijn kinderen erbij kwamen. Begin jaren negentig begonnen neef Albert en Ronald Jan, aangemoedigd door Corinne Heijn, te pleiten voor verkoop van het fonds. Neef Albert en Ronald Jan wilden met de opbrengst daarvan hun eigen bedrijven versterken en Corinne geloofde eenvoudig niet dat Ahold een goede belegging was, hoe wel de aandelenkoers juist naar een all time high groeide. Onder leiding van neef Oscar hebben we hierover diepgaand gediscus sieerd. Ik kon niet eisen dat iedereen zijn aandelen in het fonds hield. Ik kon het zelfs niet verlangen. Mijn familie heeft toen het erop aankwam, dat wil zeggen: zolang zij nog een substantieel pak ket in handen had, nooit gemord over lage rendementen. Op die manier heeft zij, vanuit beleggersoogpunt bekeken, enorme bedra gen aan Ahold gelaten. Nu we nog maar een klein belang vertegen woordigden, deed onze opstelling er nauwelijks meer toe en hoef den we niet langer de eenheid te bewaren. Neef Oscar trad in overleg met de fiscus en Financiën om te kij ken of we het fonds konden ontbinden, waarna een ieder naar keuze over contanten of aandelen zou kunnen beschikken. Dat laatste wilde ik. Het bleek alleen maar mogelijk Het Weerpad in zijn geheel te verkopen en dat was ons geraden ook, want Finan ciën zon juist op maatregelen om dit soort constructies aan te pak ken. Vooral de verkoop ervan zou onder zware fiscale sancties komen te staan, waardoor mijn familie bijna tot in de eeuwigheid aan Ahold zou zijn verbonden en dat wilden we onze nazaten niet aandoen. Ons pakket bestond uit 3,8 miljoen aandelen, wat nog altijd groot genoeg was om voorzichtig te opereren. Dat gold zowel voor ons als voor Ahold. Wij hadden er baat bij dat het discreet zou gebeuren, want als bekend werd dat de familie van haar aandelen af

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 256